28/01/2023
Milwaukee Sucks 24 15 11 13 - 63 -
Brazzerzz Beachterzz 14 9 9 23 - 55 -

"Διπλή" νίκη για τους Sucks!

Το ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση επιβεβαίωσαν το βράδυ του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Milwaukee Sucks αφού επικράτησαν των Brazzerzz Beachterzz με... καλύπτοντας μάλιστα και την διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου.

Άκρως παραγωγικό και εντυπωσιακό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του με τους Sucks να έχουν τον πρώτο λόγο και να προηγούνται με 24-14, χάρη στους Τσίνα, Φωτόπουλο, Διαμάντη και Μαριόλη. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να ξεκίνησαν καλά το ματς, με τους Ζώτο και Δημητριάδη να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη γι' αυτούς.

Με την είσοδο του Μαυροειδή και την εξαιρετική απόδοση των Φωτόπουλου - Σαμιωτάκη, οι γηπεδούχοι έγιναν ακόμα πιο... δραστήριοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας μάλιστα την διαφορά στο +16 (39-23) στο τέλος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι με εξαίρεση τον Δημητριάδη, συνέχισαν να απογοητεύουν με την απόδοσή τους και να μπαίνει σε περιπέτειες εν όψει συνέχειας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η ομάδα του Κυριτσόπουλου συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο και με πολυφωνία στην επίθεση διεύρυνε το προβάδισμά της (50-32). Οι Beachterzz έκαναν μια προσπάθεια στις αρχές του δεκαλέπτου με τους Τσίτουρα και Δημητριάδη για να επιστρέψουν στο ματς χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

Κάνοντας εξαιρετική διαχείριση στο ματς και ορθολογικές επιθέσεις, οι Sucks κατάφερα να ξεπεράσουν το εμπόδιο των αντιπάλων και να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη. Ο Μαυροειδής ήταν αυτός που έκανε και πάλι την διαφορά στην επίθεση, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Τσίνα και Κάζα. Η ομάδα του Δημητριάδη σ' ένα τόσο κρίσιμο ματς παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών και γνώρισε δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κάζας με double double και 14 πόντους (5/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/49 δίποντα, 5/21 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/41 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 14/21 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Διαμάντης 5 (1), Κάζας 14 (1), Μαριόλης 7, Μαυροειδής 8, Οικονόμου 6 (1), Παγούνης 2, Σαμιωτάκης 4 (1), Τσίνας 8, Φωτόπουλος 6 (1)

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Α. Βγενόπουλος, Π. Βγενόπουλος 5 (1), Δημητριάδης 15 (1), Δριβάκος 12, Ζώτος 13 (3), Κωνσταντής 2, Σταυρίδης, Τσίτουρας 2, Χαΐτος 6

Τι μας άρεσε: Η εξαίρεση εικόνα των νικητών για 35' στην αναμέτρηση και η προσπάθεια των φιλοξενούμενων για να επιστρέψουν στο ματς.