04/11/2019
Γκόλντεν Στέιτ Μουργόριορς 4 10 14 8 - 36 -
Hurricanes 10 9 12 10 - 41 -

Διπλή χαρά για τους Hurricanes!

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκειά του, οι Hurricanes επικράτησαν δίκαια των Golden State Μουργόριορς με 36-41 και πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της D2-League, ένα ροζ φύλλο που αφιερώθηκε στον Κώστα Περσίτσα για την βάπτιση του γιου του!

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Κυζιώρο (4π), Μακρή, Καραθάνο και Λατίφη, οι Hurricanes προηγήθηκαν με 4-10 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Λίγγρης ήταν αυτός που σημείωσε και τους 4 πόντους των κίτρινων στα πρώτα λεπτά του ματς.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με την ομάδα του Κοσσυβάκη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 14-19, με τον Χάρο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 συνεχόμενους πόντους. Τους Golden State Μουργόριορς κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Λίγγρης και Ορέστης Κοντογιάννης με 3 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Τυφώνες ξέφυγαν για πρώτη φορά στο +9, 16-25, μετά από καλάθια των Βλάχου, Καραθάνου, Ταμιωλάκη και Λατίφη. Γρήγορα ήρθε η απάντηση από το συγκρότημα του Κορομηλά, καθώς με 8 πόντους του Αλέξανδρου Κοντογιάννη, 5 του Ορέστη Κοντογιάννη και δίποντο του Γιαμπατζίδη, προσπέρασε για πρώτη φορά με 28-27, 3:30 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με 28-31, χάρη σε δίποντα των Βλάχου και Χάρου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Hurricanes δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα και τους Βλάχο – Χάρο να φωνάζουν “παρών” με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, πήραν την πρώτη τους με 36-41. Κόλλησαν στην επίθεση στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι και έτσι το τρίποντο του Νικήτα, αλλά και οι 3 πόντοι του Λίγγρη δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/12 βολές, 11/45 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 8/14 βολές, 15/37 δίποντα και 1/16 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Πολυτιμότερος των Golden State Μουργόριορς ο Λίγγρης με 10 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 4/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 5 φορές, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Mvp των Hurricanes ο Βλάχος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λαθάκια.

Golden State Μουργόριορς (Κορομηλάς): Κυριακόπουλος, Νικήτας 3 (1), Στραβοσκούφης 2, Μπεκιάρης 2, Γιαμπατζίδης 2, Κοντογιάννης Ο. 9, Κοντογιάννης Α. 8 (2), Λίγγρης 10, Σωφρονιάδης

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Συρόπουλος, Χάρος 13, Λατίφης 4, Παπαδημητρίου, Κυζιώρος 4, Σακελλαρίου, Καραθάνος 6, Ταμιωλάκης 2, Βασιλειάδης, Βλάχος 10, Μακρής 2

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του, παρά το χαμηλό σκορ!