28/12/2023
Powerpuff Boys 6 15 17 13 - 51 -
Kasonic Beers 21 16 19 14 - 70 -

Με διπλό Alla οι Kasonic Beers!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Athens Sports Hall οι Kasonic Beers επικράτησαν σχετικά εύκολα των Powerpuff Boys με 51-70, αφού εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημά τους στο χαμηλό ποστ, ξεπερνώντας έτσι και τις πολλές απουσίες τους.

Σκοράροντας με συνέπεια, χάρη στους Λύκο (6π.), Χατζημιχαήλ (6π.), Alla (5π.) και Ασημακόπουλο (4π.), οι Kasonic έχτισαν από νωρίς διαφορά, ενώ την ίδια ώρα οι Powerpuff αναζητούσαν ακόμη τα πατήματά τους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-21.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 15-16. Μανώλης (9π.) και Σταυριανός (5π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για τους γηπεδούχους, όμως οι Kasonic παρέμειναν πιο αποτελεσματικοί, βρίσκοντας λύσεις από τους Χατζημιχαήλ (7π.), Ζυγούρη (3π.), Alla (2π.), Ασημακόπουλο (2π.) και Λύκο (2π.) και οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με +16. Σκορ ημιχρόνου, 21-37.

Μετά την ανάπαυλα οι Powerpuff έβγαλαν πολλή ενέργεια στο παρκέ και διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα. Οι επιθετικές πρωτοβουλίες των Σταμπουτζίδη (5π.), Μανώλη (5π.), Σταυριανού (4π.), Ράουατ (2π.) και Γκατζιούρα (2π.) δεν αποδείχθηκαν αρκετές όμως, καθώς οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Alla (8π.), Ασημακόπουλο (3π.), Χατζημιχαήλ (3π.), Ρουμελιώτη (3π.) και Λύκο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Kasonic διαχειρίστηκαν εύκολα την κατάσταση, αφού το επιθετικό κρεσέντο του Alla (12π.) δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Powerpuff που αναγκάστηκαν να γνωρίσουν δεύτερη διαδοχική ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Powerpuff Boys είχαν 15/42 δίποντα, 5/29 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 5 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Kasonic Beers είχαν 20/48 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 12/26 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Emiliano Alla με 27 πόντους και double-double, έχοντας 11/15 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 5/13 βολές. Μάζεψε 23 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σταυριανός με 14 πόντους και double-double, έχοντας 3/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη και 2 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Powerpuff Boys (Σταυριανός) : Γκατζιούρας 4, Καστρίσιος, Μανώλης 20 (2), Παππάς, Ράουατ 2, Σαμοίλης 4, Σταμπουλτζίδης 7 (1), Σταυριανός 14 (2).

Kasonic Beers (Ζυγούρης) : Alla 27, Ασημακόπουλος 9, Ζυγούρης 3, Λύκος 12, Ρουμελιώτης 3 (1), Χατζημιχαήλ 16 (5).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.