18/11/2019
Slam Ducks 13 9 9 16 - 47 -
Lobsters BC 17 9 12 17 - 55 -

Διπλό και με απουσίες για τους Lobsters!

Την αήττητη πορεία τους στον έβδομο όμιλο της D2-League συνέχισαν οι Lobsters, κερδίζοντας δύσκολα τους μαχητικούς Slam Ducks με 47-55 στο κλειστό του Κολωνού.

Ισορροπημένο ήταν σε γενικές γραμμές το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Lobsters να προηγούνται με 13-17, χάρη σε 8 πόντους του Τρικαλιώτη, 4 του Σαλονικίδη και 3 του Αποστολάκου. Ο Χάλδας με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 8 πόντους, με τους Προφήτη και Μπούνταλη να προσθέτουν από 2 ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους Slam Ducks να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 19-17, μετά από δύο συνεχόμενες τρίποντες βόμβες του Προφήτη, 5:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το +4 του πρώτου δεκαλέπτου, 22-26, με τους Αποσταλάκο (4π), Σαλονικίδη (3π) και Μπάρλα (2π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Μια από τα ίδια και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Αστακούς να φτάνουν στο  +9, 27-36, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 7 πόντων, 31-38, έπειτα από 5 πόντους του Μπενιουδάκη και τριποντάκι του Μπάρλα. Από κοντά ακολουθούσαν οι “Πάπιες” τον αντίπαλο και σε εκείνο το διάστημα, με τους Μαργάνη (4π), Προφήτη (3π) και Μαυροζούμη (2π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ τρίτης περιόδου 31-38!

Μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου οι Slam Ducks παρέμειναν κοντά στο σκορ, 37-40, με τους Μαργάνη και Μπουτεράκο να παλεύουν με 4 πόντους έκαστος. Ο Σαλονικίδης, όμως, φώναξε παρών στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και με 10 προσωπικούς πόντους, οδήγησε τους Lobsters σε ακόμη μια νίκη με 47-55 .

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 13/42 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 3/9 βολές, 17/37 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Προφήτης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 2/6 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Lobsters και σε αυτήν την αγωνιστική ο Σαλονικίδης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 5/9 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Slam Ducks (Σαραγάς Ν.): Χάλδας 8 (2), Σαράγας Ν. 2, Σαράγας Γ., Ισαακίδης, Μαυροζούμης 7 (1), Μαργάνης 9, Προφήτης 12 (2), Μπουτεράκος 5, Μπούνταλης 2, Καραλουκάς 2

Lobsters (Ραχμάν): Μπέργιος 2, Σαλονικίδης 17 (2), Μπενιουδάκης 7 (1), Μπάρλας 7 (1), Αποστολάκος 11, Τρικαλιώτης 11 (2), Ραχμάν

Τι μας άρεσε: Η επιμονή των Slam Ducks σε όλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά και η τριπλέτα Σαλονικίδη, Τρικαλιώτη και Αποστολάκου για τους Lobsters!