20/12/2022
Ανακασιακός 24 13 16 19 - 72 -
West Side B.C 8 13 16 18 - 55 -

Διπλό κέρδος για τον Ανακασιακό!

Βράδυ Τρίτης στο Basketaki Arena ο Ανακασιακός υποδέχθηκε τους West Side για την πρώτη αγωνιστική του Β’Γύρου του 1ου  ομίλου του Rebound League. Η ομάδα του Χαλεπάκη μπήκε φουριόζα στο παρκέ και χτίζοντας από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας επικράτησε με 72-55. Διπλό ήταν μάλιστα το κέρδος για τον Ανακασιακό, που υπερκάλυψε και τη διαφορά των 14 πόντων από την ήττα του πρώτου γύρου (61-47). Τρίτη ήττα στη σεζόν για τους West Side που θέλουν γρήγορα να ξεχάσουν αυτό το παιχνίδι. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Ονειρικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Ανακασιακός. Με τους Σιαπατόρη (8π.), Ρομποτή (7π.) και Κοζαλάν (7π.) να βλέπουν βαρέλι το αντίπαλο καλάθι οι γηπεδούχοι επέβαλλαν το δικό τους ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Οι West δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν, παρά την προσπάθεια των Αθανασιάδη (6π.) και Γαλανόπουλου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 24-8.

Μοιρασμένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 13 πόντους. Ο μετέπειτα Betsson mvp Ρομποτής συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, έχοντας ως συμπαραστάτες τους Ζήρο (2π.) και Τζομπανάκη (3π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Αθανασιάδης (6π.), Ελμενσάουι (3π.) και Τριανταφυλλίδης (3π.) προσπάθησαν ανεπιτυχώς να μειώσουν τη διαφορά. Σκορ ημιχρόνου, 37-21.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν και πάλι ισορροπημένο, με αποτέλεσμα ο Ανακασιακός να διατηρήσει το υψηλό του προβάδισμα. Τρομερή επιθετική πολυφωνία από την ομάδα του Χαλεπάκη, που βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα από 7 διαφορετικούς παίκτες, ενώ την ίδια ώρα ο Ανακασιακός απαντούσε με Τριανταφυλλίδη (8π.), Αθανασιάδη (6π.) και Γαλανόπουλο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 53-37.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Ανακασιακός κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του πάνω από το +20. Οι West Side αντέδρασαν με Αθανασιάδη (9π.) και Μπελεχάκη (9π.) και τα τελευταία λεπτά απέκτησαν ξαφνικά ενδιαφέρον, καθώς ο Ανακασιακός ήθελε τη νίκη με +15. Τελικά οι γηπεδούχοι τα κατάφεραν και, χάρη στους Σιαπατόρη (5π.), Ζήρο (5π.), Κοζαλάν (3π.), Ρομπότη (2π.), Ξεϊνη (2π.) και Αλεξίου (2π.), επικράτησε με 72-55 βάζοντας από κάτω τους West Side στο ενδεχόμενο ισοβαθμίας.

Στο τέλος του αγώνα, ο Ανακασιακός είχε 21/50 δίποντα, 7/20 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 8 λάθη. Στον αντίποδα, οι West Side είχαν 14/41 δίποντα, 5/24 τρίποντα και 12/21 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Ρομπότης με 19 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κυριάκος Αθανασιάδης με 27 πόντους και double-double, έχοντας 9/22 δίποντα και 9/13 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 6 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Ανακασιακός (Χαλεπάκης) : Αλεξίου 4, Ζήρος 10 (1), Ξεϊνης 3  3, Καμζέλας, Καραμάνης 2, Κοζαλάν 12 (1), Μακρής 2, Σιαπατόρης 15 (1), Ρομπότης 19 (3), Τζομπανάκης 3 (1), Φλώρος 2.

West Side (Αδελφόπουλος) : Αδελφόπουλος, Αθανασιάδης 27, Γαλανόπουλος 4, Ελμενσάουι 3 (1), Μπελεχάκης 9 (3), Πατσαχτσίδης, Τριανταφυλλίδης 11 (1), Φρονιμόπουλος 1.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό ξεκίνημα του Ανακασιακού.