23/11/2022
Flying Circus 7 16 16 21 - 60 -
G-vana 12 14 20 16 - 62 -

Διπλό με… καρδιοχτύπι για την G-Vana!

Βράδυ Τετάρτης στο Μαζαράκη οι Flying Circus υποδέχθηκαν την G-Vana για την 10η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League. Σε ένα ματς με αρκετές εναλλαγές στο μομέντουμ η G-Vana άντεξε στην πίεση και έφτασε οριακά στη νίκη με 60-62. Μεγάλη προσπάθεια κατέβαλλε η ομάδα του Ανδρέα Πιπιλή που επέστρεψε αρκετές φορές από διψήφιες διαφορές και λίγο έλειψε να κλέψει το ματς στο φινάλε. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς η G-Vana, η οποία εκμεταλλευόμενη το μουδιασμένο ξεκίνημα των γηπεδούχων μπήκε σε θέση οδηγού. Οι Θάνος (5π.), Λιάνας (4π.) και Αχτίπης (3π.) μπήκαν ζεστοί στο ματς, ενώ από πλευράς γηπεδούχων οι Κάκιας (2π.), Πιπιλής (2π.) και Σιδηρόπουλος (2π.) πέτυχαν τα πρώτα καλάθια. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 7-12.

Αυξημένη ήταν η παραγωγικότητα στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Οι Flying Circus βρήκαν ρυθμό και μείωσαν τη διαφορά, χάρη στους Κάκια (8π.), Λαγκαδά (7π.) και Γλυνό (2π.). Στην αντίπερα όχθη όμως, το επιθετικό κρεσέντο του μετέπειτα Betsson mvp Αχτίπη (10π.) καθώς και οι πολύτιμες βοήθειες του Θάνου (4π.) διατήρησαν το προβάδισμα για την G-Vana. Σκορ ημιχρόνου, 23-26.

Στην επανάληψη η G-Vana διατήρησε τα ηνία της αναμέτρησης βασιζόμενη στους Αχτίπη (11π.), Θάνο (4π.), Λιάνα (3π.) και Pecani (2π.), όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει το διψήφιο προβάδισμα. Οι Flying Circus έμειναν προσωρινά πίσω, καθώς έβγαλαν αντίδραση με στους Κάκια (8π.), Μαρίνη (6π.) και Αλεξάκη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-46.

Στην τελευταία περίοδο η G-Vana έδειξε ικανή να τελειώσει το ματς χωρίς δράματα. Οι Flying Circus, ωστόσο, δεν παραδόθηκαν έτσι εύκολα. Οι γηπεδούχοι έβαλαν μεγάλα σουτ στο φινάλε με πρωταγωνιστές τους Μαρίνη (6π.), Λαγκαδά (6π.), Πιπιλή (3π.) και Κάκια (3π.) και οδήγησαν το ματς στις ειδικές καταστάσεις. Κομβικός αλλά και μοιραίος ήταν τελικά ο Μαρίνης που παρότι έβαλε φωτιά στο ματς, δεν κατάφερε να ευστοχήσει και στο τελευταίο σουτ. Έτσι, λοιπόν, η G-Vana παρά το καρδιοχτύπι κατάφερε να αποδράσει με το ροζ φύλλο στις αποσκευές της.

Στο τέλος του αγώνα, οι Flying Circus είχαν 18/54 δίποντα, 5/24 τρίποντα και 9/15 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη. Στον αντίποδα, η G-Vana είχε 20/52 δίποντα, 5/15 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λευτέρης Αχτίπης με 29 πόντους, έχοντας 7/11 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Κάκιας με 21 πόντους και double-double, έχοντας 9/23 δίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Flying Circus (Πιπιλής) : Αλεξάκης 2, Ασημακόπουλος, Γλυνός 5, Κάκιας 21, Λαγκαδάς 13, Μαρίνης 12 (4), Πιπιλής 5 (1), Σιδηρόπουλος 2.

G-Vana (Pecani) : Αχτίπης 29 (5), Θάνος 17, Λιάνας 10, Pecani 4, Τριανταφύλλου 2, Χαλτούπης.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης στο φινάλε.