01/03/2023
Iron Maidan 9 17 12 13 - 51 -
Basket Maniacs 11 14 17 16 - 57 -

Διπλό - μισή παραμονή για τους Maniacs!

Πολύ σημαντική νίκη στην μάχη της σωτηρίας πήραν χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall οι Basket Maniacs, καθώς για την 17η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν την πεντάδα των Iron Maidan με 51-57 και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, και του χρόνου θα παίζουν στην τρίτη κατηγορία της διοργάνωσης!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Basket Maniacs να προηγούνται με 0-7 και να κλείνουν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 9-11, χάρη σε 5 πόντους του Δημητριάδη και βοήθειες των Στασινόπουλου, Στενάκη και Καλαμιώτη. Ο Μαλτέζος με 5 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Παληγιάννης και Άρης Μακρής.

Με 5 πόντους του Καλαμιώτη και 3 του Δημητριάδη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν εκ νέου στο +7, 18-25, 4:00 για την ανάπαυλα. Στο φινάλε, όμως, του πρώτου μέρους οι Iron Maidan πάτησαν γκάζι και με 5 πόντους του Μαλτέζου, 5 του Παληγιάννη και τρίποντο του Άρη Μακρή, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 26-25!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 10 πόντους του Καλαμιώτη, 4 του Negrin και 3 του Δημητριάδη, οι "Μανιακοί" έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 38-42. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι "Μαϊντανοί", με τον Μαλτέζο να σκοράρει 5 πόντους, 4 είχε ο Παληγιάννης και ένα τριποντάκι ο Μίμης Μακρής. Σκορ τρίτης περιόδου 38-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Ζερδεβά ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με δράστες στην επίθεση τους Negrin και Καλαμιώτη, έφτασε στο +14, 42-56, επικρατώντας εν τέλει με 51-57. Για τους Iron Maidan στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Παληγιάννης, Μαλτέζος και Άρης Μακρής, μειώνοντας στους 6.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/17 βολές, 14/38 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/15 βολές, 16/50 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος των Iron Maidan ο Μαλτέζος με 20 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 6/10 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Basket Maniacs ο Καλαμιώτης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές, 4/10 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 2 λάθη.

Iron Maidan (Κανείς): Γεράκος 2, Μακρής Α. 8 (2), Μακρής Μ. 7 (1), Παληγιάννης 14, Μαλτέζος 20 (1)

Basket Maniacs (Ζερδεβάς): Negrin 19 (3), Δημητριάδης 11, Καλαμιώτης 19 (2), Μπένος, Σασσάς 2, Στασινόπουλος 4, Στενάκης 2

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές του αγώνα!