26/09/2019
Skroutz 9 9 11 6 - 35 -
Iron Maidan 10 8 14 7 - 39 -

Διπλό ουσίας για τους Iron Maidan!

Το 2/2 στον 18ο όμιλο του Basketaki Cup έκαναν οι Iron Maidan, καθώς αν και τα βρήκαν σκούρα απέναντι στο Skroutz, έφτασαν στη νίκη με το φτωχό, αλλά υπερπολύτιμο 35-39!

Με δύο τρίποντες βόμβες του Άρη Μακρή και δίποντο του Ζηρίνη, οι Iron Maidan προηγήθηκαν με 1-8 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια της περιόδου ο Παυλίδης έβαλε με την σειρά του δύο τριποντάκια και μαζί με τους 3 πόντους του Παπαντώνη, έριξαν την διαφορά στον πόντο, 9-10!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και στα αποδυτήρια ούσες ισόπαλες με 18-18. Για το Skroutz 4 πόντους σημείωσε ο Δήμος και ένα τρίποντο ο Κατσιάμπας, ενώ για τους πράσινους από 4 πόντους είχαν οι Παληγιάννης – Γεωργακόπουλος.

Ούτε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μπόρεσε κάποια ομάδα να ξεφύγει στο σκορ, με το συγκρότημα του Μαρινάκη να προηγείται με 29-32, χάρη σε έμμεσο τρίποντο του Άρη Μακρή και 3 πόντους του Παληγιάννη. Η περιφέρεια των γηπεδούχων τους κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, με τον Παυλίδη να ευστοχεί δύο φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ και τον Δήμο να προσθέτει 5. Σκορ τρίτης περιόδου 29-32!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μαϊντανοί διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους μέχρι τη λήξη, φτάνοντας στη νίκη με 35-39, έπειτα από δίποντα των Κίσσα, Παληγιάννη και Μίμη Μακρή. Για το Skroutz στα τελευταία λεπτά το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Κατσιάμπας με τους 5 πόντους που σημείωσε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/7 βολές, 6/36 δίποντα και 7/18 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 22 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 5/9 βολές, 14/49 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν άλλα τόσα λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος του Skroutz ο Δήμος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 1/5 βολές, 3/13 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 22 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Mvp των Iron Maidan ο Άρης Μακρής με 10 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 1/2 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Skroutz (Παυλίδης): Πουλής, Δήμος 10 (1), Βελισσαρίου, Παυλίδης 12 (4), Λιούμης 2, Αγγελίδης, Κατσιάμπας 8 (2), Παπαντώνης 3

Iron Maidan (Μαρινάκης): Παληγιάννης 9, Μακρής Μ. 6, Μακρής Α. 10 (2), Μπόλτσης 2, Γεωργακόπουλος 4, Κίσσας 4, Φωτεινάκης, Δέλιος, Ζηρίνης 4

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του, παρά το χαμηλό σκορ!