57
Thu 9 19 15 14 - 57 -
Souvlakers 19 20 14 17 - 70 -

Διπλό τετράδας για τους Souvlakers!

Επιστροφή στις νίκες, αλλά και στις καλές εμφανίσεις για τους Souvlakers στην Elite League, καθώς για την 21η αγωνιστική επικράτησαν εύκολα της Thunder με 57-70 στο κλειστό του Κολωνού.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Souvlakers στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Γεωργίου και 5 του Αγγελόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 9-19. Ο Μαρκογιαννάκης και ο Λαγός με εύστοχες προσπάθειες από την περιφέρεια και ο Τσιστράκης με δύο βολές ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο η Thunder κατάφερε να επιστρέψει από το -14, 11-25, στο καλάθι, 28-30, χάρη σε 6 πόντους του Μαστορίδη, 5 του Νικολαρόπουλου και τρίποντα των Μαρκογιαννάκη – Τζούρτου. Ωστόσο, οι κίτρινοι πάτησαν γκάζι στο φινάλε του πρώτου μέρους και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τοκατλίδη με 7 πόντους, αλλά και βοήθειες των Αγγελόπουλου – Σιαμπλή, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 28-39!

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Γεωργίου και 4 του Σαρρή, οι Souvlakers διατήρησαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 43-53. Δεν μπόρεσε να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα η Thunder, παρά τους 7 πόντους του Τζούρτου, τους 5 του Μαρκογιαννάκη και τι τρίποντο του Λαγού. Σκορ τρίτης περιόδου 43-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Ποντίκη δεν απειλήθηκε καθόλου από τον αντίπαλο και με δράστες τους Αγγελόπουλο (6π), Barkshire (4π) και Τζαβάρα (3π), έφτασε εύκολα στη νίκη με 57-70. Μόνος του πάλευε για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ο Τζούρτος, χωρίς όμως να είναι αρκετοί οι 11 πόντοι που έβαλε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/14 βολές, 6/34 δίποντα και 12/33 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/11 βολές, 25/52 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν άλλα τόσα λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Thunder ο Τζούρτος με 21 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/1 δίποντο και 6/12 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Souvlakers ο Γεωργίου με 17 πόντους (double-double), έχοντας  1/2 βολές, 8/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο, ενώ πήρε 11 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Thunder (Λαγός): Νικολαρόπουλος 6 (1), Ζαράνης 1, Λαγός (2), Ζαΐμης, Μαρκογιαννάκης 13 (3), Τζούρτος 21 (6),  Μαστορίδης 6, Τσιστράκης 2, Σαμπάνης 2

Souvlakers (Ποντίκης): Σιαμπλής 7, Δάμης 3, Τοκατλίδης 8 (1), Barkshire 6, Σαρρής 8, Γεωργίου 17, Αγγελόπουλος 14 (3), Τζαβάρας 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Souvlakers!