08/11/2022
Cosa Nostra 22 20 9 6 - 57 -
Orlando Tragics 13 12 9 18 - 52 -

Διπρόσωπη, αλλά και ανίκητη η Cosa Nostra!

Αν και έπαιξε με την φωτιά, η Cosa Nostra επικράτησε δύσκολα των Orlando Tragics με 57-52 και έκανε το 6/6 στον τρίτο όμιλο της Development League, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας παρέα με τον Αρισταίο.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Cosa Nostra στο ματς, καθώς με τους Μπρούστα, Ρες και Καμπουράκη να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας και τους Γονιδάκη - Κάκιο να συνδράμουν από 4 πόντους έκαστος, προηγήθηκε με 22-13! Το δίδυμο Ντρες - Τσαμουρά τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 4 πόντους ο καθένας, ενώ 3 είχε ο Σιμιτιάν.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 νέους πόντους του Γονιδάκη, 6 του Κάκιου και τρίποντο του Κουτσουριδάκη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 42-25. Δεν μππρεσαν οι Orlando Tragics να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Κολυβά και το τρίποντο του Κωνσταντίνου.

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την παρέα του Γονιδάκη να διατηρεί την απόσταση ασφαλείας, 51-35, με τον Μπρούστα να σκοράρει 6 πόντους και τον Κουτσουριδάκη 3. Ο Αγγελιδάκης με 5 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης των μπλε στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ από 2 είχαν οι Κωνσταντίνου και Κολυβάς. Σκορ τρίτης περιόδου 51-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Orlando Tragics μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι τέλους για την ανατροπή, όταν με 7 πόντους του Σιμιτιάν, 6 του Αγγελιδάκη και καλάθι του Ντρες, έβαλαν φωτιά στο ματς, μειώνοντας στους 4, 53-49, 4:20 για την λήξη. Στο υπόλοιπο του αγώνα τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με την Cosa Nostra τελικά να επικρατεί με 57-52, παρά το γεγονός πως στο τελευταίο δεκάλεπτο βρήκαν στόχο μόνο οι Ρες και Μπρούστας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/19 βολές, 15/44 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/30 βολές, 12/41 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp της Cosa Nostra ο Κάκιος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές και 5/9 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Orlando Tragics ο Κολυβάς με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/9 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Κάκιος 11, Μπρόυστας 13, Χατζησυμεωνίδης, Ζυγομαλάς, Τζαχρήστας, Κουτσουριδάκης 5 (1), Γονιδάκης 12 (3), Καμπουράκης 6 (1), Ρες 10

Orlando Tragics (Σιμιτιάν): Κωνσταντίνου 5 (1), Κολυβάς 9, Ντρες 11 (2), Τσαμουράς 4, Αγγελιδάκης 12, Κριαλάκος 1, Τσοχαντάρης, Σιμιτιάν 10 (2)

Τι μας άρεσε: Τόσο το τρομερό πρώτο μέρος της Cosa Nostra, όσο και η επιστροφή των Orlando Tragics στο φινάλε!