Titans 11 8 21 22 - 62 -
Πλατειακοί 18 12 13 27 - 70 -

Δύσκολα μεν, νίκη δε!

Σταθερά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας παρέμειναν οι Shot καθώς ξεπέρασαν πολύ δύσκολα το εμπόδιο των Titans στο ΣΕΦ.

Από την περιφέρεια "χτύπησαν" οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 11-18 χάρη στους Βλασταρίδη και Λάζουκιτς. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις σωστές τοποθετήσεις του Τσίτσου και πήραν αρκετά καλάθια από αυτόν, όμως η κακή περιφερειακή τους άμυνα ήταν αυτή που τους είχε στοιχίσει.

Οι Shot συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση και στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίζοντας ταυτόχρονα εξαιρετική άμυνα. Ο Ντιμπ άρχισε να συνδέεται με το καλάθι, ενώ ο Χριστοφορίδης συνέχισε να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό. Οι Titans συνέχισαν να παρουσιάζουν κακό πρόσωπο στην επίθεση, ενώ ταυτόχρονα έκαναν και πολλά εύκολα λάθη. Σκορ ημιχρόνου, 19-30.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και με καλάθια των Γλαράκη, Πόγκα και Ηλιαδάκη έκαναν δυναμική επιστροφή στο ματς. Οι "ροζ" έβγαλαν προσωρινά σημάδια αντίδρασης και σκόραραν με τους Αναστασάκη και Βαρυπάτη, όμως οι "Τιτάνες" με δυναμικό φινάλε μείωσαν με τον Καρατσόλη και τον Μούρτο σε 40-43 και έβαλαν "φωτιά" στην αναμέτρηση.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βγάζουν πολύ πάθος και να παλεύουν για κάθε κατοχή. Οι Shot όντας πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να σκοράρουν με τους Βαρυπάτη, Ζευγώλη, Κοντομίχη και Ντιμπ και να πάρουν μια τεράστια νίκη που θα τους διατηρήσει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με τον συγκινητικό Αντωνουσάκη και τον πάντα αξιόπιστο Ηλιαδάκη να φέρουν "τούμπα" το ματς, χωρίς ωστόσο ιδιαίτερο αποτέλεσμα, αφού τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κοντομίχης με 10 πόντους (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/34 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 11/18 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/40 δίποντα, 5/21 τρίποντα και 23/38 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Titans (Ηλιαδάκης): Ηλιαδάκης 17 (1), Τσίτσος 9, Πόγκας 11 (1), Α. Μιχάκης 2, Αντωνουσάκης 7 (1), Γλαράκης 6 (1), Μούρτος 2, Καρατσόλης 5, Π. Μιχάκης 3 (1), Τριανταφύλλου, Μπαμπάτσικος

Shot (Κανταρτζής): Βλασταρίδης 8 (2), Κοντομίχης 10, Ντιμπ 11, Χριστοφορίδης 9, Λάζουκιτς 6 (2), Βαρυπάτης 12 (1), Αναστασάκης 2, Ζευγώλης 7, Δρελιώζης 5

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία που έδειξαν οι νικητές στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης.