25/06/2021
Vikings 12 18 10 15 14 69 -
Windy Bulls 15 10 13 17 5 60 -

Δυσκολεύτηκαν αλλά επικράτησαν στην παράταση οι Vikings!

Πραγματοποιήθηκε ένα πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι στο κλειστό της Ευκαρπίας μεταξύ των Vikings και των Windy Bulls, όπου χρειάστηκε το εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης για να αναδειχθεί ο νικητής.

Στην πρώτη περίοδο οι Windy Bulls εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και με μπροστάρη τον Χαιρόπουλο που πέτυχε έξι πόντους τελείωσαν την περίοδο με 15 πόντους. Αντίθετα οι Vikings επιθετικά στηρίχθηκαν αποκλειστικά στον Μανούσο, ο οποίος ήταν ζεστός από το ξεκίνημα του αγώνα πετυχαίνοντας τους εννέα πόντους από τους 12 της ομάδας του.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά καθώς στα πρώτα τρία λεπτά του παιχνιδιού είχαν μπει τρείς πόντοι από τον Τσιγαρίδα. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό και οι Vikings χάρη στον καυτό  Καριοφύλη, ο οποίος πέτυχε τους 10 τελευταίους πόντους της ομάδας του, προηγήθηκαν με 30-25 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Windy Bulls εκμεταλλεύτηκαν το μουδιασμένο ξεκίνημα ξεκίνημα των Vikings και με ένα σερί εφτά πόντων πέρασαν μπροστά στο σκορ. Στη συνέχεια ο αγώνας ήταν ισορροπημένος και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου ο Μανούσος με ένα σερί τεσσάρων πόντων στη λήξη της περιόδου έβαλε την ομάδα του μπροστά με 40-38.

Η τέταρτη περίοδος συνεχίστηκε όπως τελείωσε η Τρίτη, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Windy Bulls κατάφεραν να προηγηθούν με 55-54, αλλά ο Καριοφύλης κέρδισε έξυπνα το φάουλ από τον Δημητριάδη και με 1/2 βολές έκανε το 55-55 και οδήγησε το ματς στη παράταση.

Στη παράταση οι Vikings εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των Windy Bulls και με 2 μεγάλα τρίποντα από τον Μανούσο πήραν μία διαφορά ασφαλείας και την κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα με το τελικό σκορ να είναι 69-60

Vikings: Αθανασάκης 6, Παπαχαρίτος 4 (1τρ., 4ασ.), Χρυσοστομίδης 4 (6ρ.), Χατζηγεωργίου 0, Παπαδογιάννης 0, Καριοφύλης 15 (1τρ., 11ρ.), Εμμανουιλίδης 2 (4ασ.), Μανούσος 38 (3τρ., 24ρ., 4ασ., 4 μπ.)

Windy Bulls: Πρεβενάς 9 (3τρ.), Δημητριάδης 2, Κιοτέογλου 6, Αγγελίδης 2 (8ρ.), Χοπτερίδης 6 (1τρ.), Καμπέρης 0 (5ρ.), Χαιρόπουλος 26 (11ρ.), Τσεπνίδης 0, Τσιγαριδάς 9 (12ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να κρατήσουν το προβάδισμα. Επίσης είδαμε μία συγκλονιστική μονομαχία του Μανούσου με τον Χαιρόπουλο, όπου μαζί σκόραραν 64 πόντους.