17/10/2023
Salo Nics 17 8 13 23 - 71 -
Stefanina Timberwolves 11 20 18 17 - 66 -

Δύσκολη νίκη για τους Salo Nics!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Salo Nics και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τα καλάθια του Λιούκα, του Τέντσου και του Γκαντίδη, όμως οι Stefanina Timberwolves δεν άργησαν να απαντησουν με τον Simovic να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακετα διαμορφώνοντας το 17-11.

Οι Stefanina Timberwolves ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και μείωσαν την διαφορά με τον Καλλιώρα και τον Τσακαλαίδη να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, όμως οι Salo Nics έβρισκαν λύσεις με τις όμροφες συνεργασίες του Σπανού και του Τέντσου διατηρώντας το προβάδισμα και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 35-31.

Η αντεπίθεση των Stefanina Timberwolves συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο με τον Καλλιώρα, τον Κλώνο και τον Simovic να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Salo Nics βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Τέγο, τον Σπανό και τον Λιούκα να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 48-49.

Στην τέταρτη περίοδο οι Salo Nics μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι, εκμεταλλεύτηκαν την κόπωση των αντιπάλων τους και με πλουραλισμό στην επίθεση πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ. Οι Stefanina Timberwolves παρά τις προσπάθειες του Καλλιώρα και του Simovic δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι γνώρισαν την ήττα με 71-66.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Φίλιππος Τέγος με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Stefanina Timberwolves ξεχώρισε ο Mladen Simovic με 25 ποντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Salo Nics: Λιούκας 13, Τάσσιος, Στεργιόγλου, Κεπαπτσόγλου 2, Δημητρίου 4, Πούλιος 3(1), Τέγος 16(1), Τέντσος 14(2), Κίνης, Γκαντίδης 5, Μιαχηλίδης, Σπανός 14.

Stefanina Timberwolves: Simovic 25, Καλλιώρας 24(1), Σταλέντσης 2, Χουρδάκης 3, Τσακαλαίδης 8(1), Κλώνος 4.

Τι μας άρεσε: Η υπερπροσπάθεια των Stefanina Timberwolves, που πάλεψαν για την νίκη παρά τις πολλές απουσίες.