59
86ers 11 23 14 11 - 59 -
Salo Nics 15 13 9 15 - 52 -

Δύσκολη νίκη για τους 86ers!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Salo Nics και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με τον Πατίκα και τον Τέγο να ξεκινάνε ζεστοί το παιχνίδι πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους, όμως οι 86ers απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Γιώργου Μουτσέλη και του Παπαδόπουλου διαμορφώνοντας το 11-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι 86ers ανέβασαν την απόδοση τους και έτρεξαν ένα μεγάλο σερί με τον Γιώργο Μουτσέλη και τον Συμεωνίδη να είναι ασταμάτητοι κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Salo Nics βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Παπαδόπουλου και του Πατίκα, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντιή τους λειτουργία και έτσι η λήξη του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 34-28.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και οι 86ers το εκμεταλλεύτηκαν ανεβάζοντας και άλλο την διαφορά με τον Καραγιάννη, τον Μάρκο Μουτσέλη και τον  Φραγγή να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους. Οι Salo Nics παρά τις προσπάθειες του Τέντσου που άρχισε σιγα σιγά να βρίσκει ρυθμό και να βομβαρδίζει το αντίπαλο καλάθι, δεν μπόρεσαν να βρουν σκορ με συνέπεια με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να φτάνει το 48-37.

Στην τέταρτη περίοδο οι Salo Nics έκαναν την αντεπίθεση τους με τον Τέντσο και τον Πατίκα να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως οι 86ers κράτησαν την ψυχραιμία τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 59-52.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Μουτσέλης με 20 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τους Salo Nics ξεχώρισε ο Φίλιππος Τέγος με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

86ers: Παντελίδης, Συμεωνίδης 10(1), Γ. Μουτσέλης 20, Καργιάννης 11(1), Φραγγής 3, Παπαδόπουλος 12(2), Παπαδημητρίου 1, Μ. Μουτσέλης 2.

Salo Nics: Τσούγκας, Τάσσιος, Κεπαπτσόγλου, Καρακίτσας 2, Τέγος 11(3), Τέντσος 13(4), Πατίκας 20(2), Μιχαηλίδης, Παπαδόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Γιώργου Μουτσέλη.