13/11/2023
Retrolls 9 18 6 17 - 50 -
SKG Bugs 4 11 12 19 - 46 -

Δύσκολη νίκη οι Retrolls!

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωχελικά στην πρώτη περίοδο, με τους Retrolls να είναι πιο εύστοχοι και να παίρνουν το προβάδισμα με τα καλάθια του Παπαδόπουλου και του Μαυρογιάννη. Οι SKG Bugs παρά τις προσπάθειες του Τασιούλα και του Αθανασιάδη δεν μπόρεσαν να βρούν σκορ με συνέπεια και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9-4.

Στη δεύτερη περίοδο οι Retrolls ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Μαυρογιάννη, του Αργυρού και του Αβέρη. Οι SKG Bugs βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Λέφα, τον Παπαδόπουλο και τον Τασιούλα να βρίσκουν ρυθμό, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο 27-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι SKG Bugs μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και μείωσαν την διαφορά με τον Τασιούλα, τον Αθανασιάδη και τον Δασκάλου να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Retrolls απάντησαν με τον Παπαδόπουλο να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας σημαντικά καλάθια διαμορφώνοντας το 33-27.

Η αντεπίθεση των SKG Bugs συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον Τασιούλα και τον Αθανασιάδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους. Οι Retrolls κράτησαν την ψυχραιμία τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν την νίκη με το τελικό 50-46.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Βασίλης Παπαδόπουλος με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τους SKG Bugs ξεχώρισε ο Νίκος Τασιούλας με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Retrolls: Ανδραβίζος, Μαυρογιάννης 13, Τρικαλιώτης 2, Παπαδόπουλος  13, Αργυρός 11(1), Αβέρης 11.

SKG Bugs: Ξάνθος, Δασκάλου 4, Αθανασιάδης, 9(1), Τασιούλας 17(3), Παπαδόπουλος 5, Λέφας 7, Μπούφος 2, Σαιβανίδης 2.

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση των Retrolls.