08/11/2021
Thessaloniki Avispas 8 17 16 11 - 52 -
Puebla BC 17 13 17 14 - 61 -

Δύσκολη επικράτηση για τους Puebla B.C. !

Σε μια πολύ σημαντική νίκη προχώρησαν οι Puebla απέναντι στην ανταγωνιστική ομάδα των Thessaloniki Hornets , στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ του Ιβανωφείου , με σκορ 61 -52 .

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους μέσα στο αγωνιστικό χώρο,  εξ ου και τα αρκετά λάθη εκατέρωθεν ( 5 στο σύνολο ) . Αυτός που ξεκίνησε ζεστά ήταν ο Σουρμελίδης για τους φιλοξενούμενους με 9 προσωπικούς πόντους , δίνοντας ένα προβάδισμα της τάξης των 9 πόντων για την ομάδα του .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χατζηιωαννίδης ανέλαβε δράση για τους Hornets ( 12 π. ) και με όμορφες προσπάθειες γύρω από το ζωγραφιστό μείωσε αρκετά την διαφορά για την ομάδα του , στέλνοντάς την στα αποδυτήρια στο -5 απο τους Puebla .

Μετά την ανάπαυλα , το σκηνικό άλλαξε . Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυναμικά και με ένα σερί 6 – 0 πήραν κεφάλι στο σκορ. Σε εκείνο το σημείο όμως , Σουρμελίδης και Γκιουλέκας , βοήθησαν στα μέγιστα την ομάδα τους να ανακάμψει. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τους Puebla να προηγούνται με 47 – 41 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο παρά τις προσπάθειες των Hornets για κάποιο θετικό αποτέλεσμα , οι Puebla ήταν αυτοί που κατάφεραν εν τέλει να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνος !

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σουρμελίδης με 14 π. , 5 ασ. , 4 κλ. , 2 τρ. και 26 πόντους στο δείκτη παραγωγικότητα !

THESSALONIKI HORNETS : Χατζημιχαηλ 4 , Κωστας 2 , Χουρδακης , Ιακωβιδης 8 , Χατζηιωαννιδης 33 , Μαγουδης 5

PUEBLA BC : Παχτας 4 , Αλεξανδριδης 3 , Λεκομπλες 11 , Γκιουλεκας 12 , Σουρμελιδης 14 , Λαπαριδης 2 , Δαμιανιδης 15