23/10/2023
Salo Nics 21 12 22 12 - 67 -
Rising Suns 12 14 20 16 - 62 -

Δύσκολη νίκη για τους Salo Nics!

Μπήκαν δυνατά στον αγώνα οι Salo Nics και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Λιούκα και τον Θωμά Τέντσο να ξεκινάνε ζεστοί πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους. Οι Rising Suns δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Γαμβράκη, του Αναγνωστόπουλου και του Καρυπίδη διαμορφώνοντας το 21-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι Rising Suns βελτίωσαν την άμυνα τους και με τον Καρυπίδη και τον Κατάκη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά, όμως οι Salo Nics συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τις όμορφες συνεργασίες του Θανάση Τέντσου, του Τέγου και του Λιούκα κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 33-26.

Στο δεύτερο ημιχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε με τους Rising Suns να προσπαθούν να μειώσουν την διαφορά με τον Χατζηεμμανουήλ και τον Καρυπίδη να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση, όμως οι Salo Nics βρήκαν λύσεις με τον Θωμά και τον Θανάση Τέντσο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι διαμορφώνοντας το 55-46.

Στην τέταρτη περίοδο οι Rising Suns έκαναν την αντεπίθεση τους και προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή με τα καλάθια του Χατζηεμμανουήλ, του Γαμβράκη και του Καρυπίδη, όμως οι Salo Nics κράτησαν την ψυχραιμία τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νικη με το τελικό 67-62.

MVP του παιχνιδιου ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Λιούκας με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους Rising Suns ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Χατζηεμμανουήλ με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Salo Nics: Καρακίτσας, Α. Τέντσος 15(5), Συνδικιώτης, Πούλιος, Κεπαπτσόγλου 2, Γκόζης, Τέγος 4, Στεργίογλου 2, Μιχαηλίδης, Δημητριάδης 2, Λιούκας 23(3), Θ. Τέντσος 19(2).

Rising Suns: Γαμβράκης 7(1), Μάρκος, Τζωρτζίου, Αναγνωστόπουλος 6, Λαδόπουλος, Κατάκης 7, Καρυπίδης 20(4), Σεφερτζής 2, Κουτσιβίτης, Χτζηεμμανουήλ 20(4).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.