12/10/2023
Airdomers 17 16 9 23 - 65 -
Maccabi Tel Axyn 14 9 22 16 - 61 -

Δύσκολη νίκη για τους Airdomers!

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο με τους Airdomers να καταφέρνουν να πάρουν το προβάδιμα με τις όμορφες συνεργασίες του Αρσένη, του Μπαλοδήμου και του Τρακοσάρη, όμως οι Maccabi Tel Axyn απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Κρίτσα και του Κελέκη διαμορφώνοντας το 17-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι Airdomers ανέβασαν την απόδοση τους και με όπλο την καλή τους άμυνα ανέβασαν την διαφορά με τον Ρεβάχ και τον Σουκουλιά να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους. Οι Maccabi Tel Axyn προσπάθησαν μείνουν κοντά στο σκορ με τον Χριστιανό να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα, όμως δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις με συνέπεια στην επίθεση και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 33-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Maccabi Tel Axyn έκαναν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τα καλάθια του Κελέκη, του Κρίτσα και του Χριστιανού. Οι Airdomers βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Ζελενίτσα, του Χρυσοχού και του Ρεβάχ, όμως πλήρωσαν την χαλαρότητα στην άμυνα με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με το εύθραυστο 42-45.

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για να πάρουν την νίκη. Οι Maccabi Tel Axyn προσπάθησαν να κρατήσουν το προβάδισμα με τα μεγάλα καλάθια του Δερμεντζίδη, του Κρίτσα και του Χριστιανού, όμως οι Airdomers με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος διαμορφώνοντας το τελικό 65-61.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Στέλιος Ζελενίτσας με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασσίστ και 8 κλεψίματα.

Για τους Maccabi Tel Axyn ξεχώρισε ο Μάρκος Χριστιανός με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Airdomers: Μπαλοδήμος 7, Μπάτας, Χρυσοχού 5(1), Τρακοσάρης 5(1), Αρσένης 11(1), Ρεβάχ 17, Κισκινίδης 2, Ζελενίτσας 6(1), Σουκουλιάς 12.

Maccabi Tel Axyn: Κρίτσας 14(2), Δερμεντζίδης 13(3), Καλουπτσόγλου 1, Καρακασίδης 5(1), Κελέκης 10, Γιαννάκης 2, Καλογιαννίδης, Χριστιανός 16.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Στέλιου Ζελενίτσα.