06/11/2023
Salonica Old Stars 18 15 18 17 - 68 -
Thessaloniki Avispas 18 13 16 20 - 67 -

Δύσκολη νίκη για τους Salonica Old Stars!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να παλεύουν για να πάρουν το προβάδισμα. Οι Thessaloniki Avispas βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Τζιτζάλη, του Διαμαντή και του Μουταφίδη, όμως οι Salonica Old Stars έβρισκαν απαντήσεις με τα καλάθια του Ματούλα, του Γαϊτάνη και του Καραλη διαμορφώνοντας το 18-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι Salonica Old Stars κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τις ενέργειες του Γεώργογλου και του Μπέτσιου, όμως οι Thessaloniki Avispas απάντησαν γρήγορα με τον Διαμαντή να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετύχαίνοντας το ένα καλάθι μετά άλλο. Η λήξη το πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 33-31.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό. Οι Thessaloniki Avispas προσπαθούσαν να κάνουν την ανατροπή με τα καλάθια του Τζιτζάλη, του Ιακωβίδη και του Μουταφίδη, όμως οι Salonica Old Stars έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Γαϊτάνη, τον Γεώργογλου και τον Ματούλα να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι διαμορφώνοντας το 51-47.

Στην τέταρτη περίοδο οι Thessaloniki Avispas ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια του Διαμαντή, του Μουταφίδη και του Μαγούδη, όμως οι Salonica Old Stars ηταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 68-67.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γαϊτάνης Βαρδής με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Για τους Thessaloniki Avispas ξεχώρισε ο Ιωάννης Διαμαντής με 27 πόντους και 25 ριμπάουντ.

Salonica Old Stars: Λαθουράκης, Βλάχος, Μαστρογιάννης 3, Ματούλας 15(3), Σαραφίδης 5(1), Μπέτσιος 10, Γεώργογλου 13(3), Χριστόπουλος, Γαϊτάνης 15, Καραλης 7(1).

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης 4, Διαμαντης 27, Μουταφίδης 23(5), Μαγούδης 4, Τζιτζάλης 6, Κώστας 3, Μαυρίδης.

Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό double double του Ιωάννη Διαμαντή.