04/02/2024
Κούροι Κέας 10 8 12 15 - 45 -
Rakuzan 12 11 15 13 - 51 -

Δύσκολη νίκη για Rakuzan!

Όμορφα μοιρασμένο το παιχνίδι για τις δύο παρέες στο ξεκίνημα αυτής της ενδιαφέρουσες αναμέτρησης, με την ενέργεια του Γκόλια και την επιθετική ποιότητα του Σπηλιόπουλου να ισορροπούνται από το μοιρασμένο παιχνίδι της Rakuzan, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-12 για Rakuzan. Το προβάδισμα παρέμεινε στο κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ο Λογοθέτης το πήρε πάνω του και με προσωπικές ενέργειες έγραψε το 18-23, με το παιχνίδι να έχει... ψωμί ακόμα, καθώς φαινόταν πως οι Κούροι θα τα έδιναν όλα για την πρώτη φετινή τους νίκη!

Ο Σπηλιόπουλος συνέχισε στο ίδιο... τροπάριο, ο Ζούλος μπήκε και συνέβαλε και αυτός στο μείωση του σκορ στους 4 (25-29), με τον Λογοθέτη να συνεργάζεται με τον Μπολώτα και να βρίσκουν άμεσα απάντηση, με το προβάδισμα να παραμένει για την Rakuzan, με σκορ 30-38. Δεν ήταν αυτό το βράδυ για το πρώτο ροζ φύλλο των Κούρων Κέας, καθώς οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το παιχνίδι με σκορ 45-51.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Αμανατίδης με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Σπηλιόπουλος με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, 3 κοψίματα, 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 10/34 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 4/8 βολές, 35 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/51 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 4/10 βολές, 36 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη.