15/10/2023
Miami Heets 12 13 19 16 - 60 -
Gran Μανάρια 11 11 16 11 - 49 -

Δύσκολη νίκη για τους Miami Heets!

Το απόγευμα της Κυριακής 15 Οκτωβρίου στο κλειστό της Ζωφριάς, για την δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Master και σε ένα πολύ κλειστό και με αμφίρροπη εξέλιξη παιχνίδι, οι Miami Heets ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες, έβαλαν μεγάλα σουτ στο τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού και πανηγύρισαν τη νίκη με 60 – 49 απέναντι στα Gran Manaria.

Οι ομάδες έβγαζαν μεγάλη διάθεση και τεράστια ενέργεια στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν όμως σχετικά άστοχες με το σκορ να μένει χαμηλά. Τα Μανάρια κρατούσαν την πρωτοπορία στο μεγαλύτερο διάστημα με τον Ι.Τσίγκο να ξεχωρίζει με 5 πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν πρωταγωνιστή τον Βαντή με 7 και με δικό του τρίποντο στην εκπνοή πήραν το προβάδισμα με 12 – 11.

Η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πανομοιότυπη με το πρώτο, με τις ομάδες να σκοράρουν με την ίδια δυσκολία και τους ελαφρώς καλύτερους Heets να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 25 – 22. Ο Δρίτσας ήταν αυτός που πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους σκοράροντας 8 πόντους, ενώ για τα Μανάρια που πέτυχαν ακριβώς τους ίδιους πόντους με το πρώτο δεκάλεπτο, ο Α.Τσίγκος πέτυχε 4 πόντους με τον Αλεξανδρίδη να πετυχαίνει ένα τρίποντο, για το 25-22.

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην στην τρίτη περίοδο, με τις ομάδες πλέον να σκοράρουν με μεγαλύτερη ευκολία και τους γηπεδούχους να κρατούν την πρωτοπορία με 44 – 38. Το τρίποντο του Δευτεραίου έδωσε φτερά και οι 5 συνεχόμενοι πόντοι του Πιτούλη, έδωσαν αέρα 9 πόντων στους Heets. Μετά το πεντάλεπτο, τα Μανάρια με πρωταγωνιστές τους Παπαχριστοδούλου Αλεξανδρίδη που πέτυχαν από 6 πόντους, έφεραν τη διαφορά στο καλάθι, για να απαντήσουν άμεσα Δρίτσας, Βαντής και Αλογοσκούφης, για το 44 – 38.

Το σύνολο του Σάμιου πατούσε πολύ καλά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και με ηγέτη τον Δευτεραίο με 5 πόντους, ανέβασε τη διαφορά στο + 9. Τα Manaria δεν άργησαν να αντιδράσουν, βρήκαν λύσεις με Νερούτσο, Παπαχριστοδούλου, Αλεξανδρίδη και Ι.Τσίγκο μειώνοντας στους 4, αλλά τότε έφτασε η ώρα του Δρίτσα. Ο γκαρντ των γηπεδούχων με δύο μεγάλα τρίποντα έβαλε το νερό στο αυλάκι, και ο Μαρινάκης με δίποντο το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 60 – 49.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Πάνος Δρίτσας με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ισίδωρος Τσίγκος με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι Heets είχαν 16 / 36 δίποντα, 6 / 26 τρίποντα, 10 / 13 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 3 λάθη.

Τα Manaria είχαν 15 / 37 δίποντα, 5 / 22 τρίποντα, 4 / 6 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Miami Heets(Σάμιος): Αλογοσκούφης 2, Βαντής 12, Δευτεραίος 10, Δρίτσας 20(7ρ.), Μαρινάκης 5, Πιτούλης 6(8ρ.), Ταγματάρχης 1, Τζουβανάκης 4.

Gran Manaria(Καμπόλης): Αλεξανδρίδης 9, Ηλίας, Καμπόλης, Λιάκος 2, Νερούτσος 6, Παπαευσταθίου 4, Παπαχριστοδούλου 10, Σκιαδόπουλος, Α. Τσίγκος 4, Ι. Τσίγκος 14(8ρ.).

Τι μας άρεσε:

Το πάθος των δύο ομάδων για να πάρουν τη νίκη και οι δυνατές μονομαχίες πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια.