22/02/2023
Salonica Titans 23 9 22 14 - 68 -
Monstars 14 25 13 27 - 69 -

Δύσκολη νίκη για τους Monstars!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Salonica Titans και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού με τον Καλογήρου και τον Αξά να ξεκινάνε ζεστοί δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους. Η αστοχία των Monstars από την περιφέρεια δεν τους έδωσε ρυθμό και παρά τα καλάθια του Καντζαρίδη και του Λαγογιάννη βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 23-14.

Στη δεύτερη περίοδο άλλαξαν οι ρόλοι με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή. Με το γρήγορο μπάσκετ που τους χαρακτηρίζει κατάφεραν να γυρίσουν με υπομονή την μπάλα και να ευστοχήσουν σε συνεχόμενα τρίποντα με τον Στράντζαλη. Οι Salonica Titans δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να ανακόψουν τον τρελό ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι είδαν την διαφορά να χάνεται παρά τα καλάθια του Βανδήρα. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 32-39.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν παλμό στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Καλογήρου και τον Πούλιο να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους. Οι Monstars προσπάθηασν να απαντήσουν με τα καλάθια του Λαγογιάννη και του Αγατσιώτη όμως η αστοχία από το τρίποντο έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν ξανά πίσω στο σκορ με 54-52.

Στην τέταρτη περίοδο και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για να πάρουν την νίκη. Νικήτές από αυτή την μάχη βγήκαν οι Monstars, οι οποίοι έδειξαν υπομονή στο παιχνίδι τους και με σωστές επιλογές στην επίθεση βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Στράντζαλη και του Λαγογιάννη. Οι Salonica Titans προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Καλογήρου και του Λάππα, όμως η κούραση έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 68-69.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Νίκος Στράντζαλης με 28 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Λάππας με 6 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Salonica Titans: Καλογήρου 16(2), Σαρασίτης 2, Βανδήρας 13(1), Καλαθάς 4, Λάππας 6, Αξάς 11(1),Νούτσιας, Τράκας.

Monstars: Στράντζαλης 28(9), Πετάβρατζης 0, Καντζαρίδης 6, Κωνσταντίνου 2, Αγατσιώτης 5, Τσιαδήμος, Νικολαϊδης 5, Λαγογιάννης 23.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που  έβγαλαν οι δύο ομάδες για να πάρουν την νίκη.