25/10/2023
Oreokastro Knights BC 14 21 26 23 - 84 -
Airdomers 24 10 28 16 - 78 -

Δύσκολη νίκη για τους Oreokastro Knights!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Airdomers και επέβαλλαν τον ρυθμό τους από νωρίς με τις όμορφες συνεργασίες του Ρεβάχ και του Τρακοσάρη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Oreokastro Knights βρήκαν ελάχιστες λύσεις στην επίθεση και ταυτόχρονα πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 14-24.

Άλλο τελείως το έργο στην δεύτερη περίοδο καθώς οι Oreokastro Knights έβγαλαν άμεσα αντίδραση βρήκαν επιθετικά ρυθμό σκοράροντας 21 πόντους με μπροστάρηδες τον Τσιλιγκαρίδη Λαμπρινό και τον Μαστροδημήτρη και ταυρόχρονα παίζοντας σκυλίσια άμυνα (δέχτηκαν μόνο 10 πόντους στην δεύτερη περίοδο) κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάνε στο ημίχρονο κερδίζοντας 35-34.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι απέκτησε φρενήρη ρυθμό. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν εξαιρετικό θέαμα με πολλές όμορφες προσπάθειες και συνεργασίες εκατέρρωθεν. Επιθετικός πλουραλισμός ο οποίος αντικατοπτρίζεται και στο επιμέρους σκορ περιόδου το οποίο έληξε 26-28 υπέρ των Airdomers.

Η τέταρτη περίοδος ανήκε στους Oreokastro Knights οι οποίοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι Airdomers πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό για την νίκη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι γνώρισαν την ήττα με το τελικό 84-78.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Τσιλιγκαρίδης Λαμπρινός ο οποίος πέτυχε Double Double με 21 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Για τους Airdomers ξεχώρισε ο Τρακοσάρης Ιωάννης ο οποίος πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ

Oreokastro Knights: Καριοφύλλης 16, Μαστροδημήτρης 18(2), Ποζίδης 11, ΤσιλιγκαρίδηςΣτ. 14(3), ΤσιλιγκαρίδηςΛ. 21(1), Φυλλάς 4

Airdomers: Αρσένης 11(3), Καραμανώλης, Κισκινίδης 3, Μαυρίδης 8(2), Μπάτας, Ρεβάχ 27, Τρακοσάρης 21(7), Χρυσοχού 8(2)