13/02/2023
Thessaloniki Avispas 12 19 11 28 - 70 -
Salo Nics 19 17 15 21 - 72 -

Δύσκολη νίκη για τους Salo Nics!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Salo Nics και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με Τέντσο να είναι κυρίαρχος στο παιχνίδι με τα καλάθια που πετύχαινε και τις ασσίστ που μοίραζε στους συμπαίκτες του. Οι Thessaloniki Avispas ξεκίνησαν νωθρά και δεν μπόρεσαν να προβάλλουν κάποια αντίδραση παρά τα καλάθια του Μουταφίδη και με αυτόν τον τρόπο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν σημεία ζωής και έκαναν την αντεπίθεση τους με τον Καμαρούδη και τον Σοϊλεμεζίδη να συνεργάζονται άψογα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Salo Nics έβρισκαν απαντήσεις στην επίθεση με τον Στεργιόγλου και κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα διαμορφώνοντας το 31-36.

Και πάλι στη πρώτη περίοδο του δευτέρου ημιχρόνου οι Thessaloniki Avispas πλήρωσαν το κακό ξεκίνημα τους και είδαν τους αντιπάλους τους να ανεβάζουν την διαφορά παρά τα καλάθια του Ιακωβίδη και του Χατζηιωαννίδη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν γρήγορ ρυθμό στην επίθεση και αυτό τους βοήθησε να πετύχουν κάποια εύκολα καλάθια με τον Τέγο και τον Τριανταφύλλου και να προηγηθούν με 42-51.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι Thessaloniki Avispas τα έδωσαν όλα για να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να πάρουν την νίκη. Βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και αυτό τους έδωσε ρυθμό στην επίθεση όπου ο Χατζηιωαννίδης με συνεχομενες τρίποντες βόμβες έβαλε δύσκολα στους αντιπάλους του. Οι Salo Nics είδαν την διαφορά τους να χάνεται και δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν την άμυνα των αντιπάλων τους όμως ο Τέντσος δήλωσε παρόν για την ομάδα του και με προσωπικές ενέργειες έδωσε την νίκη στους Salo Nics με το τελικό 70-72.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θανάσης Τέντσος με 29 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βασίλης Χατζηιωαννίδης με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης 4, Μουταφίδης 18(4), Σοϊλεμεζίδης 5, Τζιτζάλης 2, Καμαρούδης 13(3), Κώστας 2, Μαυρίδης, Χατζηιωαννίδης 22(7), Σταματάκης 4, Σουλιώτης.

Salo Nics: Τριανταφύλλου 6, Τσούγκας, Τάσσιος 5, Στεργιόγλου 12, Δημητριάδης, Κεπαπτσόγλου, Καρακίτσας 3, Τέγος 17(2), Τέντσος 29(5).

Τι μας άρεσε: Το παθος και η ενέργεια που έβγαλαν στο παρκέ οι Thessaloniki Avispas.