31/05/2022
Kolitsani BC 16 24 8 17 - 20 -
Αμόκ 20 20 14 17 - - -1

Δύσκολη πρεμιέρα για την Αμόκ!

Ποδαρικό με το δεξί έκανε στον τέταρτο όμιλο της Summer D2-League η Αμόκ, καθώς για την τρίτη αγωνιστική λύγισε στο φινάλε την σκληροτράχηλη Kolitsani με 65-71 και την ανάγκασε στην πρώτη της ήττα.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Αμόκ στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Μιχαλόπουλου και 7 του Βιγικάκη, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 6-16. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 7 πόντους του Αδαμόπουλου και τριποντάκι του Παναγιώτη Δημητριάδη, πλησίασαν στους 4, 16-20!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με 7 νέους πόντους του Μιχαλόπουλου και τρίποντο του Κατσαρού, βρέθηκαν στο +12, 20-32, 6:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, η Kolitsani δεν άφησε τον αντίπαλο να ξεφύγει και με τους Τσέπα – Παπαδόπουλο να πετούν φωτιές με 8 πόντους έκαστος, προσπέρασε με 40-38, για να διαμορφώσει ο Γράψας στη λήξη το 40-40 του πρώτου μέρους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα των Αβαρκιώτη – Fisherman έσφιξε την άμυνά της και με 4 πόντους του Γράψα και τριποντάκι του Γρηγορίου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 48-54. Μόνος του πάλευε για τους κιτρινόμαυρους σε εκείνο το διάστημα ο Τσέπας, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 48-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Kolitsani μπήκε αποφασισμένη να φύγει νικήτρια από τον Κολωνό και με τους Παπαδόπουλο – Τσέπα να πετυχαίνουν από 6 πόντους ο καθένας και τον Αδαμόπουλο να ευστοχεί έξω από την γραμμή των 6,75μ, πήρε κεφάλι στο σκορ με 62-61, 5:30 για το φινάλε. Στο υπόλοιπο, όμως, της αναμέτρησης η Αμόκ ήταν ανώτερη και με δράστες στην επίθεση τους Βιγικάκη – Μιχαλόπουλο, έφτασε δύσκολα και δίκαια στη νίκη με 65-71!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/19 βολές, 15/35 δίποντα και 8/37 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, ερωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/21 βολές, 17/32 δίποντα και 9/22 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 28 λάθη.

Πολυτιμότερος για την Kolitsani ο Τσέπας με 22 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 6/10 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp για την Αμόκ ο Μιχαλόπουλος με 21 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 3/4 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Kolitsani (Καλιτσουνάκης – Πουτακίδης): Κυριάκης 4, Δημητριάδης Κ. 2, Παπαδόπουλος 15 (1), Αδαμόπουλος 17 (4), Δημητριάδης Π. 5 (1), Τσέπας 22 (2), Σκούμπας

Αμόκ (Δουρακάκης): Αθανασόπουλος, Γρηγορίου 9 (1), Κατσαρός 5 (1), Γιαννόπουλος, Βιγικάκης 17 (3), Μπακόλας 2, Αβαρκιώτης, Ιωαννίδης 4, Γράψας 8, Μιχαλόπουλος 21 (4), Καστρίτης 5

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για σαράντα λεπτά!