12/06/2023
Rising Suns 11 15 10 7 - 43 -
Tseliguns 7 11 12 7 - 37 -

Δύσκολη νίκη για τους Rising Suns!

Ξεκίνησαν δυνατά το αγώνα οι Rising Suns και πήραν κεφάλι στο σκορ με τα μεγάλα καλάια του Λαδόπουλου και του Γαμβράκη, όμως οι Tseliguns δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά με τις προσπάθειες του Καφφέ, του Λόλα και του Σταματάκη διαμορφώνοντας το 11-7.

Στη δεύτερη περίοδο οι Tseliguns προσπάθησαν να κάνουν  την αντεπίθεση τους και να μειώσουν την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Θεοδουλίδη και του Αποστόλου, όμως οι Rising Suns έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Λαϊδη και τον Βέττη να είναι ασταμάτητοι κοντά στη ρακέτα κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 26-18.

Η αντεπίθεση των Tseliguns συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο με τον Παπά, τον Καφφέ και τον Θεοδουλίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Rising Suns βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Σιδηρόπουλο και τον Λαϊδη και έκλεισαν την περίοδο βρισκόμενοι μπροστά στο σκορ με 36-30.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και οι Tseliguns προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν για να μειώσουν την διαφορά με τον Σταματάκη και τον Καφφέ, όμως οι Rising Suns κράτησαν την συγκέντρωση τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 43-37.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αριστοτέλης Λαϊδης με 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασσίστ και 8 κλεψίματα.

Για τους Tseliguns ξεχώρισε ο Ευάγγελος Καφφές με 14 πόντους και 6 ριμπαόυντ.

Rising Suns: Λαδόπουλος 4, Γαμβράκης 10(1), Αναγνωστόπουλος 2, Βέττης 5, Σιδηρόπουλος 8(2), Λαϊδης 12, Μαγκούνης 2.

Tseliguns: Γιαγρίδης, Καφφές 14(1), Λόλας 1, Σταματάκης 9, Θεοδουλίδης 8(2), Αποστόλου 3(1), Κόντος, Παπάς 2, Κρυσταλλάς.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.