01/07/2022
Lasson BC 12 17 18 9 - 56 -
Gran Camaria 16 8 14 12 - 50 -

Δύσκολο προβάδισμα για την Lasson!

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Lasson και Gran Camaria το βράδυ της Πέμπτης στο Μενίδι, με την Αρκούδα να επικρατεί δύσκολα με 56-50 και το δεύτερο παιχνίδι να είναι αμφίρροπο για την πρόκριση.

Τα Camaria πατούσαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον αέρινο Γουναρίδη να τα οδηγεί με 10 πόντους και τον Χρυσίνα να ακολουθεί με 4, διατηρούσαν προβάδισμα με 12 – 16. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Φ. Καραμπάς με 5 πόντους, με τον Νικιταΐδη να βάζει ένα τρίποντο και τους Α.Καραμπά και Κρητικό από ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Lasson βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με την τριάδα Σύλλα, Μανίκα με 5 πόντους και Τσουπαρόπουλο με 3 να ηγούνται, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 29 – 24.Στο αντίπαλο στρατόπεδο, τα Καμάρια είχαν δυσκολίες στην επίθεση , με τον Χρυσίνα να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τους Γουναρίδη και Γεντή να βάζουν από 3 και 2 πόντους αντίστοιχα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ανέβασαν στροφές , με τους γηπεδούχους να έχουν σε πολύ καλή ημέρα το δίδυμο Σύλλα και Νικιταΐδη που πέτυχαν από 6 πόντους έκαστος , διαμορφώνοντας το 48 – 38. Τα Camaria έβρισκαν λύσεις με Χρυσίνα- Γουναρίδη κυρίως με 4 πόντους, και Παπάζογλου,Γεντή, Βακαλόπουλο να σκοράρουν από κοντά, αλλά κυνηγούσαν συνεχώς το σκορ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα Camaria πάλεψαν όσο μπορούσαν το παιχνίδι, με τον Χρυσίνα να τραβάει το κουπί με 6 πόντους και τον Γουναρίδη να σκοράρει από τα 6,75, αλλά η Αρκούδα με 4 του Νικιταΐδη και βοήθειες από Σύλλα, Φ.Καραμπά και Μανίκα, πήρε την δύσκολη νίκη με 56-50.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Φώτης Καραμπάς με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Χρυσίνας με 18 πόντους,12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

H Lasson είχε 19 / 52 δίποντα, 5 / 27 τρίποντα, 3 / 13 βολές, κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 59 λάθη. Τα Camaria είχαν 20 / 51 δίποντα, 2 / 19 τρίποντα, 4 / 14 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Lasson (Καραμπάς ): Α.Καραμπάς 4, Φ.Καραμπάς 12(11ρ.), Κολλάρος 2(11ρ.), Κρητικός 2, Μανίκας 7, Νικιταΐδης 13(8ρ.), Σύλλας 13, Τσουπαρόπουλος 3.

Gran Camaria(Βακαλόπουλος): Γεντής 4, Σταθάκος 1(14ρ.), Βακαλόπουλος 6, Χρυσίνας 18(12ρ.), Παπάζογλου 2(8ρ.), Γουναρίδης 19(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα σε ένα δύσκολο και αμφίρροπο παιχνίδι.