27/03/2023
Thessaloniki Avispas 17 18 16 25 - 76 -
The Toy Men 13 20 22 14 - 69 -

Δύσκολη νίκη για τους Thessaloniki Avispas!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και πήραν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο οι Thessaloniki Avispas με τις όμορφες συνεργασίες του Βασίλη Χατζηιωαννίδη και του Μουταφίδη να κλέβουν τις εντυπώσεις. Οι The Toy Men απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τις προπάθειες του Μούστου και του Τσουκαλά διαμορφώνοντας το 17-13.

Οι The Toy Men ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους στη δεύτερη περίοδο με τον Βαλκούμα και τον Στρατίκη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους μειώνοντας την διαφορά στο καλάθι. Οι Thessaloniki Avispas βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Καμαρούδη, του Σοϊλεμεζίδη και του Λαζόπουλου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι είδαν το σκορ του ημιχρόνου να μένει το 35-33.

Οι The Toy Men μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τον Βαλκούμα και τον Θεοδώρου να αποτελούν μόνικες απειλές για το αντίπαλο καλάθι. Οι Thessaloniki Avispas προπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες του Κώστα, του Γιώργου Χατζηιωαννίδη και του Ιακωβίδη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 51-55.

Στην τέταρτη περίοδο οι Thessaloniki Avispas μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού παίζοντας όμορφο μπάσκετ και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση. Οι The Toy Men πλήρωσαν την κακή αμυντική λειτουργία τους στα τελευταία λεπτά και έτσι παρά τις προσπάθειες του Βαλκούμα και του Στρατίκη γνώρισαν την ήττα με το τελικό 76-69.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Ιακωβίδης με 6 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους The Toy Men ξεχώρισε ο Δημήτρης Τσουκαλάς με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης 6, Μουταφίδης 14(4), Σοϊλεμεζίδης 8, Τζιτζάλης 3, Καμαρούδης 10(2), Κώστας 3(1), Μαυρίδης, Β. Χατζηιωαννίδης 17(1), Λαζόπουλος 8, Γ. Χατζηιωαννίδης 7.

The Toy Men: Βαλκούμας 23(5), Κωνσταντινίδης, Τσουκαλάς 9, Στράκαλης, Πάνος 5(1), Μούστος 10(1), Πετιμεζάκης, Στρατίκης 13(3), Θεοδώρου 9(3).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες το παρκέ.