28/01/2020
Falcons 19 17 17 14 - 67 -
Ice Cream Lovers 16 11 15 15 - 57 -

Doctors don't mess around

Το βράδυ της Τρίτης, στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα, οι Touvlakers αντιμετώπισαν τους Ice Cream Lovers. Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές μονότονο, με την ομάδα του Θεοδωρακόπουλου να παίρνει την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 67-57 απέναντι στους περσινούς πρωταθλητές!

Υψηλό σχετικά ήταν το σκορ της 1ης περιόδου (19-16). Πολύ ζεστά άρχισε ο Ιωάννου με 5 πόντους ενώ από 2 καλάθια είχαν οι Ασπρούλιας και Δημητριάδης. 5 πόντους είχε ο Ντούβας για τους Lovers, οι οποίοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το αρχικό 2-12 υπέρ τους!

Η διαφορά έφτασε στους 9 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο. Με τον Ιωάννου να είναι σε καλό φεγγάρι, οι Touvlakers δεν είχαν να φοβούνται τίποτα, ενώ το τρίποντο του Φίλια ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Από την άλλη πλευρά, 1 τρίποντο είχα ο Αγγελής για την ομάδα του Μιχαλόπουλου που επιθετικά αντιμετώπιζε προβλήματα.

Πιο ισορροπημένο ήταν το 3ο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι δύο ομάδες έπαιξαν καλές άμυνες με τα φάουλ να είναι περιορισμένα. 6 πόντους είχε ο Ασπρούλιας και 5 ο πάντα αποδοτικός και οργανωτικός Δημητριάδης. 3 καλάθια είχε ο φορτσάτος Μιχαλόπουλος με τον Ντουβίνιο να έχει 5 ποντάκια.

Το παιχνίδι θα κρινόταν στην 4η και τελευταία περίοδο. Οι ομάδες πάτησαν το γκάζι και ανέβασαν ρυθμό. Ο Ντούβας μπήκε πολύ αποφασισμένος, αλλά οι 11 πόντοι του (3 τρίποντα) δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν ακόμα μία ήττα για τους «παγωτατζήδες». Με 8 πόντους ο Ιωάννου σφράγισε την πολυπόθητη νίκη για την αρμάδα του Θεοδωρακόπουλου, που θα έχει δύσκολο έργο εάν θέλει να είναι σίγουρη ότι θα είναι μέσα στις 8 καλύτερες ομάδες του BPL!

Mvp του αγώνα ήταν ο Ανέστης Δημητριάδης με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ (1-10), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 λάθη σε 40 λεπτά. Σούταρε 4/9 δίποντα (44,4%), 2/5 τρίποντα (40%) και 2/2 βολές (100%). Για τους Lovers ξεχώρισε ο Γιώργος Αγγελής με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ (4-7), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 27:30 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 1/2 δίποντα (50%), 1/5 τρίποντα (20%) και 3/4 βολές (75%).

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 21/54 δίποντα (38,8%), 6/18 τρίποντα (33,3%), 7/10 βολές (70%), 55 ριμπάουντ (17-38), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 11 λάθη. Οι Ice Cream Lovers είχαν 11/27 δίποντα (40,7%), 7/30 τρίποντα (23,3%), 14/25 βολές (56%), 30 ριμπάουντ (5-25), 9 ασίστ, 9 κλεψίματα και 10 λάθη.

Touvlakers (Θεοδωρακόπουλος): Φίλιας 3, Δημητριάδης 16 (11 ριμπ), Ιωάννου 16 (7 ριμπ), Γλεντής, Πούλος 14 (10 ριμπ), Ασπρούλιας 10 (8 ριμπ), Ζυγομαλάς 2, Κωστούλας 6 (9 ριμπ), Θεοδωρακόπουλος, Καϊάφας.

Ice Cream Lovers (Μιχαλόπουλος): Μαυρογιαννάκης 6, Μιχαλόπουλος 6, Αθανασίου 6, Αγγελής 8 (11 ριμπ), Στεφανάτος 5, Κρίμπας 2, Αραμπατζής 7, Ντούβας 18.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Ιωάννου και του Δημητριάδη!