06/12/2019
Μπυροβολικό 9 16 14 12 - 51 -
Panzerakia 12 12 16 10 - 50 -

Δόξα στην Αγ. Βαρβάρα το Μπυροβολικό!

Τετάρτη βράδυ 4ης Δεκεμβρίου στο Μενίδι και το Μπυροβολικό αντιμετώπισε τα Panzerakia, με τις ομάδες να βρίσκονται στην ίδια θέση στη βαθμολογία(1-3) του πρώτου ομίλου της Development League με τους πρώτους να επιβάλλονται δια πυρός και σιδήρου σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε κυρίως στην άμυνα .

Η αναμέτρηση ξεκίνησε κάπως υποτονικά με τους γηπεδούχους να προηγούνται αρχικά 8-5 χάρη στο post-up παιχνίδι του Χουλιαρόπουλου (5π) και τη βόμβα από τα 6.75 του Γαβριήλογλου ενώ από την άλλη πλευρά με τον Μαλλιαρό να είναι καυτός σε άμυνα αλλά κι επίθεση (7π) οι αντίπαλοι τους με σερί 0-7 προσπέρασαν με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει βρίσκοντας τους προηγούμενους με 9-12.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου ήχησαν τα κανόνια του Μπυροβολικού (της Αγίας Βαρβάρας γαρ) με τους πολυβολητές Μπέλλο, Γαβριήλογλου, Ζερβόπουλο και Β.Δαμόπουλο να φτάνουν την ομάδα τους στο +4(20-16) όμως τα Panzerakia με πολυφωνία και ομαδικό πνεύμα σκοράροντας οι περισσότεροι εξ αυτών πήγαν τη διαφορά στην ελάχιστη της τιμή στο ημίχρονο (25-24).

Καλύτερα στάθηκαν οι παίκτες της Μαύρου μετά την επανάληψη , παρά την ισοφάριση του Δ.Πάγκαλου από την περίμετρο (27-27) και με επιμέρους 10-2 χάρη στους Συρανίδη και Ζερβόπουλο (από 4π έκαστος) πήγαν στο +8 αλλά τα τελευταία τρία λεπτά ξέμειναν από πυρομαχικά κάτι που τα “tanks” δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο προεξέχοντος του Φανουργιάκη (5π και καλές άμυνες) και του Παπαδόπουλου (επίσης 5π) επέστρεψαν και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με βραχεία κεφαλή(39-40).

Η εικόνα της “μάχης χαρακωμάτων” κυριάρχησε και στην τελική ευθεία της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι  αξιοποιώντας ελεύθερες βολές πήγαν στο +5(45-40) αλλά η παρέα του Χριστόπουλου το γύρισε από την περιφέρεια με τον Κατσιγιάννη αρχικά και τον Πάλλα (7π) φέρνοντας  το παιχνίδι στα ίσα (48-48) 4 λεπτά προ της λήξης. Έκτοτε, με το άγχος της νίκης να θεριεύει εκατέρωθεν είδαμε τη μια ομάδα να “χαρίζει” τη νίκη & το Μπυροβολικό να κρατά το ροζ φύλλο στα χέρια χάρη στο μικρό προβάδισμα που πήρε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (51-48, στο 1’.12”) παρά το καλάθι του Πάλλα και τις διαδοχικές χαμένες βολές εκατέρωθεν,  με τον Κατσιγιάννη να παίρνει το τελευταίο σουτ (όχι με καλές προϋποθέσεις) αστοχώντας για το τελικό 51-50 !

Η ομαδική στατιστική αποτυπώνει καλά την εικόνα των ομάδων. Οι ομάδες σούταραν με παρόμοια ποσοστά (30.9 -30.6% εντός πεδιάς) με τους νικητές να σημαδεύουν καλύτερα από την περιφέρεια (26-20%)  να έχουν περισσότερα κλεψίματα (10-7) και συνεπακόλουθα λιγότερα λάθη (13-18) ,υστερώντας στις βολές (42-50%) και τους ηττημένους να είναι καλύτεροι κοντά στο καλάθι (33-48 ριμπάουντ και 1-4 κοψίματα).

Mvp τους ο power forward Γιάννης Χουλιαρόπουλος(12π,9ρ,3ασ, 2κλ κι ένα λαθάκι) έχοντας τη βοήθεια του Χριστόφορου Συρανίδη(8π,10ρ, 4ασ,1κλ, 1κοψ και 3 λάθη)  ενώ καλύτερος για τους αντιπάλους τους ο πολυδιάστατος Nίκος Παπαδόπουλος (7π, 11ρ, 6ασ, 1κλ και 2 λάθη) με την συμπαράσταση στο backcourt του Τζώρτζη Πάλλα (8π,8ρ,5ας & 2 λάθη)

Μπυροβολικό (Μαύρου) : Δαμόπουλος Β. 7(2), Διονυσόπουλος, Ζερβόπουλος 7(1), Συρανίδης 8, Γαβριήλογλου 8(2τρ, 2ασ, 3κλ), Δαμόπουλος Ι. 2(2κλ), Μπέλλος 5(1), Γκαζούνης, Ευαγγελίδης 2, Χουλιαρόπουλος 12

Panzerakia (Χριστόπουλος): Πάλλας 8(1), Πάγκαλος Ε. 3(6ρ), Φανουργιάκης 9(1), Κατσιγιάννης 9(1τρ, 4κλ), Πάγκαλος Δ. 4 (7ρ, 1κοψ), Μαλλιαρός 7(2κοψ), Παπαδόπουλος 7, Πούλος 3(7ρ),Σακελλαρίου

Τι μας άρεσε :  Η μάχη μέχρι τέλους για τη νίκη μέσα σε αθλητικά πλαίσια ενός αγώνα που κρίθηκε στη λεπτομέρειες.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Σακελλαρίου