21/09/2020
San Antonio Smurfs 17 15 24 13 - 69 -
Kill Beer 12 19 15 5 - 51 -

Ντούμπλαραν τις νίκες τα Στρουμφάκια!

Δύο στα δύο για τους San Antonio Smurfs στον 37ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς επικράτησαν της μαχητικής Kill Beer με 69-51 και την τελευταία αγωνιστική θα διεκδικήσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση κόντρα στους D.Y.!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι San Antonio Smurfs στο ματς, καθώς με 6 πόντους του Μανδρώνη και 3 του Καλαϊτζόγλου, προηγούνταν με 17-12. Ο Μπογέας με 10 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 1 πόντου, 32-31, χάρη σε τρεις τρίποντες βόμβες του Σταύρου και 4 πόντους του Καλαϊτζόγλου. Την Kill Beer κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Μπογέας (6π), Παντελόπουλος (4π) και Ναλμπαντούδης (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Στρουμφάκια ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Καλαϊτζόγλου (8π), Σταύρου (5π), Μανδρώνη, Γκύζη και Γαλανάκη, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 56-46. Ο Μπογέας συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της Kill Beer με ακόμη 8 πόντους, 4 είχε ο Μπακάλης και 3 ο Ναλμπαντούδης. Σκορ τρίτης περιόδου 56-46!

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, με τους San Antonio Smurfs να επικρατούν τελικά εύκολα με 69-51, μετά από 8 πόντους του Μουτσιόπουλου, 3 του Σταύρου και 2 του Καλαϊτζόγλου. Λίγα πράγματα απο τους “Μπυρόβιους” επιθετικά στα τελευταία λεπτά, με τους Μπακάλη και Παντελόπουλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 17/43 δίποντα και 9/24 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 3 τάπες και 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/19 βολές, 11/28 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Μάζεψαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος των San Antonio Smurfs ο Σταύρου με 19 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/3 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Kill Beer ο Μπογέας με 24 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 2/4 δίποντα και 5/6 τρίποντα, ενώ πήρε 2 ριμπάουντ και έκανε 5 λάθη.

San Antonio Smurfs (Νίκας): Καλαϊτζόγλου 17 (2), Αλέξης, Σταύρου 19 (4), Γκουρογιάννης 8, Γκύζης 3, Μουτσιόπουλος 10, Μανδρώνης 9 (2), Γαλανάκης 3 (1)

Kill Beer (Παντελόπουλος): Αράπογλου, Τζιληλής 2, Ναλμπαντούδης 6 (1), Μπακάλης 12, Παντελόπουλος 7, Μπογέας 24 (5), Καραβάσιος, Κουτσιούκης, Τουργέλης

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό πρώτο μέρος της Kill Beer, όπως επίσης και η εμφάνιση των Smurfs στο δεύτερο!