28/09/2020
3ple-G 13 17 6 20 - 56 -
Clowns 12 6 16 17 - 51 -

Ντούμπλαραν τις νίκες τους οι 3ple-G!

Οι 3ple-G, πήραν την δεύτερη νίκη τους στο Basketaki Cup, αφού κέρδισαν με 56-51 τους Chicago Bullηδες στο Seven.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να μένουν πολύ κοντά στο σκορ. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 13-12 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των 3ple-G, που είδαν τον Μπουρνουσούζη να σημειώνει 6 πόντους και τον Καζαφέρη άλλους 4. Για τους Bullηδες, 6 πόντους έβαλε ο Πάτρος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιαννακάκη, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της με το δίδυμο Μπουρνουσούζη-Καζαφέρη να σημειώνει 11 πόντους. Έτσι, οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα επιμέρους 17-6 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 30-18. Για το συγκρότημα του Σουσάνη, 4 πόντους πέτυχε ο Σουμαλάς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το μοτίβο του αγώνα άλλαξε. Οι Chicago Bullηδες, έπαιξαν τρομακτική άμυνα (δεν δέχθηκαν πόντο 8 λεπτά), και κατάφεραν να μειώσουν στους 2, 36-34 με το τέλος της περιόδου. Μελάς από την μία με 4 πόντους και Ράλλης από την άλλη με 2, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι 3ple-G, πίεσαν ασφυκτικά σε όλο το γήπεδο. Οι Chicago Bullηδες, δεν μπορούσαν να περάσουν το… κέντρο, κι έτσι οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν τελικά την νίκη με 56-51. Ο Άρης Καζαφέρης πέτυχε 11 πόντους, ενώ για τους «μαύρους», 4 πέτυχε ο Γιάννης Πάτρος.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Μάριος Μπουρνουσούζης με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 τάπα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Πάτρος με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 21/57 εντός πεδιάς, 4/17 τρίποντα και 10/28 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, 15 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 τάπα, ενώ η ομάδα από το Σικάγο είχε 22/69 εντός πεδιάς, 2/20 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα, έκανε 15 λάθη και 2 τάπες.

3ple-G (Γιαννακάκης): Ράλλης 3, Αργυρόπουλος, Καζαφέρης 23, Σαραντόπουλος, Κωνσταντινούδης, Βαβούδης 2, Σιαράβας 13, Μπουρνουσούζης 15.

Chicago Bullηδες (Σουσάνης): Μέλλος 6, Πάτρος 18, Σουμάλας 8, Σουσάνης, Μαλαμάκης 6, Κιούσης 3, Μπουρνάζος, Μελάς 10.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες!