13/10/2020
Μπεκρίμ Team 8 12 7 5 - 32 -
Patras LakiStars 19 15 15 13 - 64 -

Double score και νίκη για τους LakiStars!

Το βράδυ της Τρίτης στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα, η νεοφώτιστη Μπεκρίμ Team αναμετρήθηκε με τους Lakis Stars. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο με την ομάδα του coach Αγγελόπουλου να παίρνει μια σχετικά εύκολη νίκη με σκορ 32-64 απέναντι στην αγχωμένη και νευρική ομάδα του Παϊρη!

Η παρέα του Καμπάση έδειξε τα δόντια της από το 1ο δεκάλεπτο. Με οδηγό την νέα, μάλλον, «χρυσή» μεταγραφή του coach A. Λαυτσίδη (8 πόντοι) και με τον Μανέτα να ακολουθεί (5), οι Stars δημιούργησαν μία πολύ τίμια διαφορά (+11). 3 πόντους είχε ο Γιαννάτος και 1 τρίποντο ο Κυριακόπουλος για τους «μπεκρήδες». Το επιμέρους σκορ της 1ης περιόδου ήταν 8-19!

Πιο ισορροπημένη ήταν η 2η περίοδος. Οι παίχτες του Παπαγεωργίου συγκεντρώθηκαν και έπαιξαν πιο σκληρά. Αμυντικά η ομάδα ήταν πολύ καλή αλλά η επίθεση έμπαζε. Τους 8 πόντους συνολικά έφτασε ο Γιαννάτος. Για τους Stars 5 πόντους είχε ο Κάμπασης για το 20-34 του πρώτου ημιχρόνου!

Στους 22 πόντους έφτασαν την διαφορά τα αστέρια του Λάκη στο 3ο δεκάλεπτο. Με τον coach A. να δίνει τις κατάλληλες οδηγίες και να τοποθετεί σωστά τα «πιόνια» του, οι Lakis Stars σφράγισαν ουσιαστικά την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. Όλη η ομάδα βοήθησε με τους Μανέτα, Καμπάση και Λαυτσίδη να ξεχωρίζουν! Για την Μπεκρίμ Team τα πράγματα ήταν μάλλον σκούρα!

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η 4η και τελευταία περίοδος του αγώνα. 5 πόντους είχε ο Κόκκινος και από 1 καλάθι 5 διαφορετικοί παίχτες!. Για τους «μπεκρήδες» 1 τρίποντο είχε ο Φράγκος για το τελικό 32-64 με το οποίο οι Stars διέλυσαν τους γηπεδούχους!

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Καμπάσης έχοντας 15 πόντους, 7 ριμπάουντ (1-6),1 ασίστ και 1 λάθος σε 19:36 λεπτά αγώνα. Σούταρε 7/10 δίποντα (70%), 0/1 τρίποντα (0%) και 1/2 βολές (50%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντρέας Γιαννάτος με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ (0-3),1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 29:12 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 2/4 δίποντα (50%), 1/5 τρίποντα (20%) και 2/2 βολές (100%).

Σαν σύνολο, η Μπεκρίμ Team είχε 7/33 δίποντα (21,2%), 3/25 τρίποντα (12%), 9/18 βολές (50%), 31 ριμπάουντ (11-20), 4 ασίστ, 8 κλεψίματα και 16 λάθη. Οι Lakis Stars είχαν 26/47 δίποντα (55,3%), 3/12 τρίποντα (25%), 3/10 βολές (30%), 44 ριμπάουντ (6-38), 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 16 λάθη.

Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Κατσαμπίρης, Νικολόπουλος 2, Παπαγεωργίου, Γιαννάτος 9, Φράγκος 10, Κοτσίρης, Κυριακόπουλος 5, Παϊρης 6 (8 ριμπ).

Lakis Stars(Αγγελόπουλος): Αξιώτης 2, Σκίτσας 2 (8 ριμπ), Κόκκινος 7, Παπαφλωράτος 2, Μαρκόπουλος, Ανέστης 5 (7 ριμπ), Λαυτσίδης 13, Καμπάσης 15 (7 ριμπ), Μανέτας 11, Τζελέπης 7.

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα των Μανέτα και Καμπάση!