09/10/2022
Draft Fathers 17 13 12 17 - 59 -
Komodo Dragons 12 9 6 10 - 37 -

Draft Fathers από τα παλιά!

Βράδυ Κυριακής στο Basketaki Arena οι Draft Fathers υποδέχθηκαν τους DPG Warriors για την 2η αγωνιστική της Development League. Η ομάδα του Σκληράκη, όπως και στην πρεμιέρα, παρουσίασε ιδιαίτερο θετικό πρόσωπο και επικράτησε σχετικά εύκολα με 59-37 απέναντι στους ελλιπείς Warriors. Betsson mvp του αγώνα ο Τάσος Διαγγελάκης με 11 πόντους και double-double. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Την ανωτερότητά τους από τα πρώτα λεπτά θέλησαν να επιβάλλουν οι Draft και τα κατάφεραν. Με τον Βλαχοθανάση (6π., 7ρ.) να ξεκινάει ζεστός το ματς και τους Ιωακείμ (5π. με 1 τρ.), Μαστορόπουλο (4π.) και Διαγγελάκη (2π.) να τον ακολουθούν, οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού. Οι Warriors παρότι άργησαν λίγο να βρουν τα πατήματά τους, δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν, χάρη στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Βαζαίου (6π.), Ρόκιζα (4π.) και Κλεφτόγιαννη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-12.

Παρόμοιο το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με τους Draft να διατηρούν τα ηνία και να διευρύνουν ελαφρώς το υπέρ τους προβάδισμα. Κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων τράβηξαν οι Βλαχοθανασάσης (4π.), Σκληράκης (2π.), Διαγγελάκης (2π.) και Καρύδας (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι πληγωμένοι από τις απουσίες DPG αντιμετώπιζαν πρόβλημα στο σκοράρισμα, παρά την προσπάθεια των Άγα (3π.), Βαζαίου (4π.) και Παπαγεωργίου (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 13-9.

Μετά την ανάπαυλα οι Draft Fathers κράτησαν τη συγκέντρωσή τους σε πολύ καλά επίπεδα, μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Το επιμέρους 12-6 της τρίτης περιόδου ανέβασε το δείκτη της διαφοράς σε διψήφια επίπεδα και απλοποίησε την υπόθεση νίκη για την ομάδα του Σκληράκη. Εξαιρετικός σε αυτό το χρονικό διάστημα ο Κουνενιδάκης με 5 πόντους, ένα τρίποντο και καλή δημιουργία. Από κοντά και οι Διαγγελάκης, Καρύδας και Μαστορόπουλος με 3 πόντους έκαστος. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν εκ νέου οι DPG που διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους δεκάλεπτο, αδυνατώντας να εκμεταλλευτούν την αποβολή του Βλαχοθανάση με δύο τεχνικές ποινές. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-27.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Draft συνέχισαν με το γκάζι πατημένο και τους Ιωακείμ (7π.), Διαγγελάκη (4π.), Σκληράκη (3π.) και Καρύδα (3π.) να μεγαλώνουν τις διαστάσεις της νίκης. Για τους DPG ο Βεργόπουλος ξύπνησε στο φινάλε με 7 πόντους και ένα τρίποντο, ενώ ο αεικίνητος Βαζαίος (2π.) συνέχισε να παλεύει μέχρι τέλους κυρίως στο δημιουργικό κομμάτι.

Στο τέλος του αγώνα, οι Draft Fathers είχαν 18/39 δίποντα, 5/28 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι DPG Warriors είχαν 11/42 δίποντα, 2/17 τρίποντα και 9/10 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Διαγγελάκης με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, έχοντας 4/6 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Βαζαίος με 14 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Draft Fathers (Σκληράκης) : Βλαχοθανάσης 10 (12ρ., 3 μπλοκ), Διαγγελάκης 11 (11ρ.), Ιωακείμ 12 (2), Καρύδας 8 (6ρ.), Κουνενιδάκης 6 (5 ασί.), Μαστορόπουλος 7 (5ρ.), Μπόλτας, Σκληράκης 5 (4 ασί.).

DPG Warriors (Βεργόπουλος) : Άγας 5 (1), Βαζαίος 14, Βεργόπουλος 7 (10ρ.), Ζενέλης 1, Κλεφτόγιαννης 2, Λαζαρίκος (7ρ.), Παπαγεωργίου 2, Ρόκιζας 6.

Τι μας άρεσε : Η συγκέντρωση των Draft που δεν έδειξαν σημάδια χαλάρωσης ακόμα κι όταν προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές.