27/07/2021
Draft Fathers 12 14 14 21 6 67 -
Peristeri Trelleborg 13 18 17 13 1 62 -

Draft Fathers έτοιμοι για κούπα!

Την Παρασκευή το απόγευμα 26 Ιουλίου στο Athens Sports Hall , οι Dragt Fathers αν και έχαναν στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κατάφερα να στείλουν το ματς στην παράταση, και τελικά να προκριθούν στο τελικό επικρατώντας με 67 – 62 των Peristeri Trelleborg.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να χτυπούν διαφορετικά στην επίθεση. Οι Fathers επικεντρώθηκαν στα μακρινά σουτ των Παπαγιαννόπουλου(2) και Σκληράκη, ενώ για την Trelleborg, Τύρος(6), Λαυκίδης και Παύλου με μπούκες, διαμόρφωναν το 12 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Οράνιε ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους, και με πρωταγωνιστές τους Βαγενά(6), Τύρο(5), Παύλου και Δρακόπουλο πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 26 – 31. Για τους Fathers κρατούσαν οι Μαστορόπουλος(5), Σαβιολάκης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ωρωπού κυρίως με τον Ιωακείμ(5) και βοήθειες από Σκληράκη, Παπαγιαννοπούλο, ,Μαστορόπουλο και Βλαχοθανάση κηνυγηγούσε στο σκορ, ενώ για τους Περιστεριώτες, Τύρος(4), Δρακόπουλος (4) και Βαγενάς τους κρατούσαν μπροστά με 40 – 48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς άναψε ακόμα περισσότερο. Μέχρι τα μισά οι Fathers με το Mαστορόπουλο(6) να βγαίνει μπροστά και τους Παπαγιαννόπουλο(5), Σαβιολάκη να δίνουν πολύτιμες λύσεις μείωσαν ακόμα περισσότερο, την ώρα που ο Τύρος με 6 ακόμα πόντους και Παύλου,Μονιός κράτούσαν μπροστά την Trelleborg (54-58). Στη συνέχεια το μεγάλο τρίποντο του Σκληράκη ενάμιση λεπτό πριν το τέλος έφερε το ματς στα ίσια, και οι βολές από Τύρο- Μαστορόπουλο έστειλαν το ματς στην παράταση(61-61).

Στην παράταση οι Draft Fathers ήταν σαφώς καλύτεροι. Παπαγιαννόπουλος(4) και Σαβιολάκης σκόραραν για την τυπικά γηπεδούχο ομάδα, ενώ η μόλις μία βολή του Δρακόπουλου για τους Περιστεριώτες διαμόρφωσε το τελικό 67 – 62.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Παπαγιαννόπουλος με 23 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γρηγόρης Βαγενάς με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Οι Draft είχαν 16 / 44 δίποντα, 6 / 29 τρίποντα, 17 / 26 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. H Trelleborg είχε 20 / 50 δίποντα, 5 / 25 τρίποντα, 7 / 18 βολές, κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Draft Fathers (Παππάς): Παπαγιαννόπουλος 23 (13ρ.), Σαβιολάκης 9(4ας.), Σκληράκης 8 (4ας.), Βλαχοθανάσης 2, Μαστορόπουλος 16 (9ρ.), Παρμακλής 2, Ιωακείμ 8(6ρ.).

Peristéri Trelleborg (Δρακόπουλος Θ.) : Βαγενάς 9, Τάτσης 4, Δρακόπουλος Χ. 13 (9ρ.), Μονιός 2, Τύρος 18(12ρ.), Παύλου 11(8ρ.), Δημητράκης, Λαφκίδης 5(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι διακυμάνσεις στο σκορ!