Anonymous BC 19 18 23 13 - 73 -
Phoenix Bums 11 29 14 20 - 74 -

Δραματική πρόκριση για τους Bums!

Ύστερα από μια συγκλονιστική αναμέτρηση, οι Phoenix Bums επικράτησαν δύσκολα των Anonymous και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Έχοντας περισσότερη συγκέντρωση και ευστοχία από την περιφέρεια, οι Anonymous προηγήθηκαν με 19-11 και έδειξαν ότι παρά τις απουσίες τους ότι θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί. Ο Τζουβάρας ήταν αυτός που ξεχώρισε, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Ελευθεριάδη και Ουζουνίδη. Τα καλάθια του Μοσκόφογλου ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι Bums στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με την είσοδο του Χιώτη και τις επιθετικές αρετές των Παπαντωνίου - Δεδούση, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν στην αναμέτρηση, να ισοφαρίσουν δύο φορές (24-24, 31-31) και να πάρουν αργότερα και το προβάδισμα (34-37). Οι γηπεδούχοι που βρέθηκαν προσωρινά εκτός ρυθμού, κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ χάρη στα καλάθια των Μπάκαλη, Μανωλέα και Βάνα. Σκορ ημιχρόνου, 37-40.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν ρόλους και τους Anonymous να ισοφαρίσουν αρχικά με τους Ουζουνίδη - Μανωλέα και να παίρνουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους στη συνέχεια με τους Μπουτσικάκη και Βάνα (60-54). Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Χαριτόπουλο, όμως παρουσίασαν αρκετά κενά στην άμυνα και βρέθηκαν σε δυσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Ένα σπουδαίο ματς παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή. Οι Βάνας και Ουζουνίδης ήταν αυτοί που τράβηξαν το κουπί στην επίθεση για τους γηπεδούχους, ενώ από την άλλη μεριά ο παίχτης - κλειδί Παπαντωνίου και ο Πανδής έκαναν την διαφορά. Στο τελευταίο λεπτό η αγωνία είχε φτάσει στο κατακόρυφο, οι Bums έδειξαν να αγκαλιάζουν τη νίκη, όμως ο Μπουτσικάκης με τρίποντη "βόμβα" ισοφάρισε σε 73-73 στα 4". Στην τελευταία επίθεση ο Πανδής κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές χάρισε εν τέλει τη νίκη - πρόκριση στην ομάδα του.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπαντωνίου με 16 πόντους (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/26 δίποντα, 15/37 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/43 δίποντα, 7/28 τρίποντα και 15/27 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 21 ασίστ.

Anonymous (Αλεφαντινός): Βάνας 14 (3), Ελευθεριάδης 7 (2), Μανωλέας 11 (3), Μπάκαλης 4, Ουζουνίδης 12, Τζουβάρας 12 (4), Φιλαρτζής 2

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Γαδ 2, Δεδούσης 5 (1), Κουναλάκης 5, Μοσκόφογλου 11, Μπαλτζόγλου 4, Πανδής 4 (1), Παπαντωνίου 16 (4), Χαριτόπουλος 8, Χιώτης 17 (1)