07/10/2023
Athens Touvlakers 11 20 9 10 - 50 -
Old Firm BC 4 11 15 16 - 46 -

Δραματική απόδραση και πρώτη νίκη για τους Ath. Touvlakers!

Το βράδυ του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Athens Touvlakers απέδρασαν με το πρώτο φετινό ροζ φύλλο στις αποσκευές τους, επικρατώντας της Old Firm BC με 50-46. Σπουδαία αντεπίθεση και επιστροφή από το -19 για την ομάδα των Καλαμπάκου και Ντραγκότι που υπέπεσε στην τρίτη της ήττα στην Development League.

Με καλούς οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Touvlakers, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν το μουδιασμένο ξεκίνημα των αντιπάλων τους, μπαίνοντας σε θέση οδηγού με καλάθια των Κοσκέρα (4π.), Μέξα (4π.) και Μαρίνου (3π.). Μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς δια χειρός Ντραγκότι (3π.) σημείωσαν οι φιλοξενούμενοι, προβληματίζοντας με την εικόνα τους στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-4.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Touvlakers συνέχισαν να σκοράρουν με μεγάλη συνέπεια και χάρη στους Μαρίνο (9π.), Σαλάτα (6π.), Μέξα (4π.) και Λειβαδά (2π.) προηγήθηκαν ακόμη και με 19 πόντους. Σε ρηχά νερά παρέμεινε η Old Firm που, παρά την προσπάθεια των Κανελλόπουλου (6π.) και Ξυλιά (4π.), δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό. Σκορ ημιχρόνου, 31-15.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα άρχισαν να αλλάζουν. Ούσα βελτιωμένη αμυντικά και πολύφωνη επιθετικά η Old Firm έτρεξε με επιμέρους 9-15 και ξανά μπήκε στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα. Στην αντίπερα όχθη, οι Touvlakers σκόραραν όσο χρειάστηκε για να διατηρήσουν διψήφιο προβάδισμα, όμως το μομέντουμ για εκείνους είχε χαθεί. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και το ματς οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις. Ντραγκότι (6π.), Καλαμπάκος (4π.), Ξυλιάς (4π.) και Μουγκαράκης (2π.) έβαλαν μεγάλα καλάθια, όμως τελικά δεν αποδείχθησαν αρκετά. Οι Touvlakers βρήκαν μεγάλα σουτ την κρίσιμη ώρα από τον Σαλάτα (8π.) και κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στη νέα κατηγορία.

Στο τέλος του αγώνα, οι Athens Touvlakers είχαν 8/30 δίποντα, 9/40 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Old Firm είχε 12/36 δίποντα, 6/34 τρίποντα και 4/16 βολές. Μάζεψε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μέξας με 12 πόντους και double-double, έχοντας 4/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 4/9 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Βασιλείου με 6 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Athens Touvlakers (Κοσκέρας) : Αγκουριδάκης 2, Κοσκέρας 5, Λειβαδάς 2, Μαρίνος 12 (4), Μέξας 12, Σαλάτας 17 (5), Τζιρίτης, Χονδρογιάννης.

Old Firm BC (Καλαμπάκος) : Βασιλείου 6, Δημητρίου, Καλαμπάκος 7 (1), Κανελλόπουλος 8 (2), Μουγκαράκης 2, Ντραγκότι 13 (3), Ξυλιάς 10.

Τι μας άρεσε : Το δραματικό φινάλε του αγώνα.