18/10/2023
Brooklyn Bets by Amerikanos24 11 10 21 17 - 59 -
Brazzerzz Beachterzz 13 17 13 19 - 62 -

Δραματική νίκη και 2/2 για τους Beachterzz!

Το βράδυ της Τετάρτης οι Brazzerzz Beachterzz απέδρασαν από δραματικό ντέρμπι με τους Brooklyn Bets, επικρατώντας με 59-62 σε ένα άκρως συναρπαστικό ματς. Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς για την ομάδα του Βασίλη Δημητριάδη, ο οποίος αναδείχθηκε Betsson mvp, "κλέβοντας" τη δόξα από τους εξαιρετικούς Πολυχρονόπουλο, Ζώτο και Πιστεύο. Μοιραίος στο φινάλε για τους Bets ήταν ο Μάριος Αγγελόπουλος που λίγο έλειψε να στείλει το παιχνίδι σε έξτρα πεντάλεπτο.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τους μετέπειτα νικητές να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στα καλάθια των Δημητριάδη (4π.), Ζώτου (3π.), Μπότσαρη (2π.), Πιστεύου (2π.) και Χαίτου (2π.). Σε απόσταση αναπνοής κρατήθηκε η ομάδα του Παναγιώτου, βρίσκοντας λύσεις από τους Μπέτση (4π.), Κουρούμαλη (3π.), Πουλόπουλο (2π.) και Αγγελόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Brazzerzz εκμεταλλεύτηκαν την περιφερειακή αστοχία των γηπεδούχων και σκοράροντας με ικανοποιητική πολυφωνία διατήρησαν τα ηνία της αναμέτρησης, φλερτάροντας με το διψήφιο προβάδισμα. Σε ρηχά νερά παρέμειναν οι Brooklyn Bets που, παρά την προσπάθεια των Πουλόπουλου (5π.), Χουσέα (3π.) και Μπέτση (2π.), έκλεισαν το ημίχρονο στο -9. Σκορ ημιχρόνου, 21-30.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα άλλαξαν. Παίρνοντας ψυχολογία από τα μακρινά σουτ των Μουχίμογλου (8π.) και Κουρούμαλη (7π.), οι Bets ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, σκοράροντας σε ένα δεκάλεπτο όσους πόντους σκόραραν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Οι Beachtetzz αντιμετώπισαν προβλήματα στην αμυντική τους λειτουργία, όμως χάρη στους Ζώτου (4π.), Πολυχρονόπουλο (3π.), Χαίτο (2π.), Δριβάκο (2π.) και Βγενόπουλο (2π.) διατήρησαν το προβάδισμα, έστω και με βραχεία κεφαλή. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μας χάρισαν μια τρομερή παράσταση με μεγάλα σουτ εκατέρωθεν και σπουδαίες μονομαχίες κάτω από τα δύο καλάθια. Οι Bets πίεσαν μέχρι τέλους για την ολική ανατροπή, έχοντας σε τρομερή κατάσταση τους Πουλόπουλο (7π.) και Αγγελόπουλο (6π.), όμως αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό. Οι Brazzerzz κράτησαν την ψυχραιμία τους και με πρωταγωνιστές τους Ζώτο (6π.), Πιστεύο (6π.), αλλά και τον μαέστρο Πολυχρονόπουλο (5π.) διπλασίασαν τις νίκες στον 2ο όμιλο της φετινής Master League.

Στο τέλος του αγώνα, οι Brooklyn Bets είχαν 14/35 δίποντα, 10/36 τρίποντα και 1/6 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Brazzerzz Beachterzz είχαν 12/29 δίποντα, 9/25 τρίποντα και 11/20 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Δημητριάδης με 10 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα, ½ τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Κουρούμαλης με 12 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα και ¼ βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Brooklyn Bets (Παναγιώτου) : Αγγελόπουλος 8 (2), Δαραμούσκας 2, Κουρούμαλης 12 (3), Μουχίμογλου 8 (2), Μπαμπάτσικος, Μπέτσης 8, Πουλόπουλος 16 (2), Ρούσσος, Σάλλαρης, Χουσέας 5 (1).

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης) : Βγενόπουλος 3, Δημητριάδης 10 (1), Δριβάκος 2, Ζώτος 15 (4), Μπότσαρης 4, Πιστεύος 9 (2), Πολυχρονόπουλος 8 (1), Χαίτος 11 (1).

Τι μας άρεσε : Το δραματικό φινάλε του αγώνα.