10/02/2023
Μία + Μία 12 20 14 13 9 68 -
Pink Flamingos 13 11 10 25 8 67 -

Δραματική επιστροφή στα... pink για την Μία συν Μία!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Basketaki Arena η Μία συν μία επικράτησε στο έξτρα πεντάλεπτο των Pink Flamingos με 68-67, βάζοντας τέλος στο αρνητικό της σερί (6 διαδοχικές ήττες). Ματς για γερά νεύρα με τα Flamingos να επιστρέφουν από το -15, αλλά να λυγίζουν στην παράταση, υποχωρώντας στο 10-7. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να μπαίνουν κάπως μουδιασμένα στο παρκέ. Ντελαλής (5π.), Κολυπέρας (5π.) και Θεοφίλης (2π.) τράβηξαν κουπί για τους μετέπειτα νικητές, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Ζαχαρόπουλο (5π.), Τουρή (4π.) και Γκαλά (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα Flamingos συνέχισαν να κυριαρχούν στον τομέα των ριμπάουντ, όμως η Μία συν μία εκτόξευσε το περιφερειακό της ποσοστό και έτσι άρχισε να χτίζει διαφορά. Πέτρος Βοβιατζής (7π.), Θεοφίλης (5π.), Ντελαλής (3π.), Παύλος Βογιατζής (3π.) και Σπανίδης (2π.) σκόραραν με συνέπεια για τους γηπεδούχους που διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς. Στην αντίπερα όχθη, τα Flamingos είχαν κάποια κενά διαστήματα, όμως με καλάθια των Μαντζουρίδη (4π.), Ζαχαρόπουλου (3π.), Γκαλά (2π.) και Αντωνόπουλου (2π.) κρατήθηκαν σε κοντινή απόσταση. Σκορ ημιχρόνου, 32-24.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, παραμένοντας ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Θεοφίλη (7π.), Πέτρο Βογιατζή (4π.), Σπανίδη (4π.) και Κολυπέρα (2π.). Από πλευράς Flamingos οι Ζαχαρόπουλος (4π.), Τουρής (3π.), Λαμπρινός (2π.) προσέφεραν επιθετικές λύσεις, όμως το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε από το -12. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-34.

Τρομερή ανατροπή από τα Flamingos στην τέταρτη περίοδο. Με επιμέρους 13-25 και πραγματική κατάθεση ψυχής οι φιλοξενούμενοι έφεραν τούμπα το ματς και είχαν την ευκαιρία να πάρουν και τη νίκη στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας. Οι κρίσιμες εύστοχες βολές του Τριπο- Ντελαλή δεν απεδείχθησαν αρκετές και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Σκορ 4ου δεκαλέπτου, 59-59.

Στο έξτρα πεντάλεπτο τα μεγάλα σουτ των Πέτρου Βογιατζή (5π.) και Κολυπέρα (4π.) έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευρά των γηπεδούχων. Τα Flamingos βρήκαν κι εκείνα κρίσιμες λύσεις από το δίδυμο Μαντζουρίδης (4π.) – Λαμπρινός (4π.), όμως δεν κατάφεραν να χαμογελάσουν στο φινάλε. 68-67 λοιπόν και σημαντική νίκη για την Μία συν μία που απέδειξε ότι μπορεί να τα βάλει με τις δυνατές ομάδες του ομίλου, ακόμη και χωρίς τις υπηρεσίες του Μαυράκη στο χαμηλό post.

Στο τέλος του αγώνα, η Μία συν μία είχε 18/41 δίποντα, 7/27 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Pink Flamingos είχαν 22/57 δίποντα, 5/36 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Βογιατζής με 19 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και είχε 2 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Λαμπρινός με 13 πόντους και double-double, έχοντας 4/8 δίποντα, 1/9 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Μία συν μία (Ντελαλής) : Βογιατζής Πε. 19 (4), Βογιατζής Παυ. 5 (1), Θεοφίλης 14, Κολυπέρας 11, Ντελαλής 13 (2), Σπανίδης 6, Τζοτζόκος, Φιλιππίδης.

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος) : Αντωνόπουλος 3, Γκαλάς 12, Γουσέτης, Ζαχαρόπουλος 17 (3), Καραμήτσος, Κάτσουλας, Λαμπρινός 13 (1), Ματζουρίδης 11 (1), Τουρής 9, Χρονόπουλος 2.

Τι μας άρεσε : To σασπένς στο φινάλε.

Δεκάλεπτα : 12-13, 20-11, 14-10, 13-25, 9-8.