12/02/2024
Patras Chicken Nuggets 19 13 14 12 - 58 -
Falcons 9 14 15 19 - 57 -

Δραματική νίκη ελπίδας για τους Chicken Nuggets

Μετά από ένα παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη για το πρωτάθλημα της Development League, oι Chicken Nuggets πέτυχαν μια τεράστιας σημασίας νίκη επί των Falcons (58-57) και οι ελπίδες τους για είσοδο στα Play Offs αναπτερώθηκαν ξανά. Από την άλλη, για τα «γεράκια» οι ελπίδες τους μειώθηκαν αρκετά, ωστόσο κρατούν την συγκλονιστική αντίδρασή τους στο φινάλε.

Το ματς πήγε εξ αρχής στο τέμπο που βόλευε τους Chicken Nuggets, οι οποίοι έβγαλαν εκτός ρυθμού τον Ιωάννου και με πρωταγωνιστή τον Ζησιμάτο, έχτισαν διψήφια διαφορά στην Α' περίοδο (19-9). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Falcons ισορρόπησαν το ματς, παίρνοντας σκορ από τον Καϊάφα, όμως οι «κοτομπουκιές» κράτησαν την διαφορά και πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους +9 (33-24).

Στο Β' ημίχρονο, οι Nuggets δεν έχασαν καθόλου το προβάδισμα και έδειχναν να οδεύουν προς μια άνετη νίκη, όμως ο Καϊάφας έβαλε πολύ μεγάλα σουτ και κράτησε ζωντανά τα γεράκια, που σε ακόμα ένα ματς γύρισαν... από την κόλαση και διεκδίκησαν τη νικη. Όλα κρίθηκαν σε... νεκρό χρόνο, με τον Ιωάννου να κερδίζει 3 βολές, με το σκορ στο 58-55. Ο πολύπειρος γκαρντ έβαλε τις πρώτες 2, έχασε όμως την τελευταία και μαζί την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, με τους Nuggets να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη (58-57).