20/09/2022
Nickan 21 14 12 11 - 58 -
Brazzerzz Beachterzz 15 15 12 16 9 67 -

Δραματικό ποδαρικό για τους Beachterzz!

Βραδάκι Τρίτης στο Basketaki Arena του Μενιδίου η Nickan, στην παρθενική της εμφάνιση στη διοργάνωση, υποδέχθηκε τους Brazzerzz Beachterzz για την πρεμιέρα του 5ου ομίλου του Basketaki Cup. Έπειτα από 45 λεπτά μεγάλης μάχης και αρκετών εναλλαγών η ομάδα του Βασίλη Δημητριάδη πανηγύρισε την πρώτη της νίκη για τη φετινή σεζόν, επικρατώντας στο έξτρα πεντάλεπτο με 58-67. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι γηπεδούχοι, καθώς το δίδυμο Ανδριόπουλος (11π. με 2 τρίπ.) – Κωστόπουλος (6π. με 2 τρίπ.) σούταρε με εκπληκτικά ποσοστά πίσω από τα 6,75μ. Στην αντίπερα όχθη, οι Brazzerzz παρέμειναν σε λογική απόσταση χάρη στην δημιουργική και εκτελεστική δεινότητα του Πολυχρονόπουλου (4π.,2ασί.), αλλά και το low post παιχνίδι του Γρηγορακάκη (6π.,6ρ.). Σκορ δεκαλέπτου, 21-15.

Με μεγαλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα εμφανίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι τυπικά φιλοξενούμενοι. Οι Πολυχρονόπουλος (4π.) και Γρηγορακάκης (4π.) συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ στην εξίσωση προστέθηκε και ο Δημητριάδης με 5 πόντους και 1 τρίποντο. Για την Nickan οι Καραβάκης (5π.) Κωστόπουλος (3π.) και Ανδριόπουλος (6π.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, με τον τελευταίο ωστόσο να αποχωρεί τραυματίας από το γήπεδο. Σκορ ημιχρόνου, 35-30.

Μοιρασμένο το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 12 πόντους και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Το μομέντουμ έμοιαζε να ευνοεί τους Brazzerzz που ωστόσο συνέχισαν να βρίσκονται πίσω με 5 πόντους, παρά το γεγονός ότι η Nickan είχε χάσει το σημείο αναφορά στο παιχνίδι της. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-42.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο Μενίδι και το ματς αρχίζει να παίρνει φωτιά. Δημητριάδης και Πολυχρονόπουλος για τους φιλοξενούμενους, Καραβάκης και Μειδάνης για τους γηπεδούχους πέτυχαν μεγάλα καλάθια, όμως οι βολές του ψυχραιμότατου Ζήση Πολυχρονόπουλου οδήγησαν το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο, αφού στην τελευταία κατοχή η Nickan αστόχησε σε ελεύθερο σουτ με τον Μορφιάδη.

Στην παράταση οι Brazzerzz επικράτησαν ευκολότερα και από ό,τι οι ίδιοι θα περίμεναν. Με προσήλωση στην άμυνα και δράστες στην επίθεση τους Δημητριάδη (3π.), Πολυχρονόπουλο (3π.) και Δριβάκο (2π.) κατάφεραν να επικρατήσουν με 58-69. Η Nickan δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και μοιραία γνώρισε την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση.

Στο τέλος του αγώνα, η Nickan 11/27 δίποντα, 7/20 τρίποντα και 15/22 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 21 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Brazzerzz είχαν 23/54 δίποντα, 3/29 τρίποντα και 12/17 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Γρηγορακάκης με 14 πόντους και double-double, έχοντας 6/9 δίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 3 μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημοσθένης Καραβάκης με 17 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 7/8 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και είχε 4 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Nickan (Σιγανός) : Novara 3, Μαστορόπουλος 2, Καραβάκης 17 (2), Μειδάνης 6 (10 ριμπ.), Μπάγκος, Ανδριόπουλος 17 (2), Μορφιάδης, Γκατζέλης 4, Κωστόπουλος 9 (3), Σιγανός, Τσίλης.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης) : Βγενόπουλος Α., Χαϊτος 5, Δημητριάδης 18 (1), Πολυχρονόπουλος 15 (1), Ζώτος 5 (1), Ευσταθόπουλος, Πίλτσης 2, Βγενόπουλος Π. 2, Σταυρίδης 2, Γρηγορακάκης 14 (13 ριμπ.), Δριβάκος 4 (10 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Νίκου Ανδριόπουλου που αποχώρησε από το ματς στο ημίχρονο. Περαστικά Νίκο !