22/02/2024
Χάνειball 7 16 13 9 - 45 -
The Dreamers 14 20 13 14 - 61 -

Έκαναν αυτό που έπρεπε οι Dreamers!

Την παραμονή τους στην Development League εξασφάλισαν και μαθηματικά οι The Dreamers, καθώς για την 23η αγωνιστική του πρώτου ομίλου κέρδισαν δίκαια την ΧάνειBall με 45-61, η οποία παραμένει εντός ζώνης υποβιβασμού.

Η ΧάνειBall εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των αντιπάλων στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης και με μπροστάρη τον Κώστα Κων. Χριστόπουλο, προηγήθηκε με 5-0. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι πήραν μπρος και με 5 πόντους του φυσικού ηγέτη τους, του Μανασή, αλλά και έμμεσο τρίποντο του Μπαλατσού, προσπέρασαν με 7-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το δεκάλεπτο των ανατροπών! Το 7-16 έγινε 17-16, και το 17-16 έγινε 23-34 υπέρ των The Dreamers, χάρη σε δύο τρίποντα του Γιάννη Κοντού, 5 του Νίκου Κοντού και 3 του Βαζούρα. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η περιφέρεια των μοβ συνέχιζε να εκτελεί εύστοχα και με δύο τρίποντα του Βαζούρα και από ένα των Μανασή - Μπαλατσού, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το +11, 36-47. Το δίδυμο Κώστα Σερ. Χριστόπουλου - Κώστα Κων. Χριστόπουλου πάλευε να κρατήσει ζωντανή την ΧάνειBall στο τρίτο δεκάλεπτο με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 36-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι The Dreamers είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Βαζούρα, Παναγόπουλο και Περγαντή, έφτασαν άνετα στη νίκη με 45-61. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Παναγιώτης Γεωργίου, Χατζηνικολής και Γιάννης Χριστόπουλος.

Πολυτιμότερος της ΧάνειBall ο Γιάννης Χριστόπουλος με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 3/9 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Dreamers ο Γιάννης Κοντός με 6 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

ΧάνειBall (Χριστόπουλος Δ.): Χατζηνικολής 2, Χριστόπουλος Κ.Κ. 13, Χριστόπουλος Σ.Κ. 11 (1), Δαμουλάκης 2, Χριστόπουλος Δ. 2, Μπελεφάντης, Χριστόπουλος Γ. 7, Γεωργίου 8, Κότσιφας

The Dreamers (Μανασής): Λαϊνιώτης 4, Παναγόπουλος 5 (1), Κοντός Ν. 5 (1), Κοντός Γ. 6 (2), Γεωργίου, Φουντάς, Μανασής 10 (1), Περγαντής 3, Κωνσταντέλος 6, Μπαλατσός 6 (1), Βαζούρας 16 (2)

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Dreamers από την περιφέρεια σε κρίσιμα σημεία του αγώνα!