31/10/2019
Patras Havalakers 22 20 17 22 - 81 -
Τα Βουνά 10 19 9 10 - 48 -

Dream Team οι φετινοί Havalakers!

Την 5η αγωνιστική του BPL,έκλεισε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Havalakers και Ι5. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο, καθώς οι γηπεδούχοι έπαιζαν μπάσκετ άλλης κλάσης! Από την άλλη, οι παίκτες του coach Λιόλιου προσπάθησαν, αλλά τελικά υπέκυψαν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους και έχασαν με σκορ 81-48 ,παραμένοντας δίχως νίκη στο πρωτάθλημα!

Οι παίκτες του Ροκανά έδειξαν τις διαθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο! Με μπροστάρη τον εξαιρετικό Παπαδόπουλο και με τον Σταματόπουλο να μοιράζει ασσίστ με κλειστά τα μάτια, οι Havalakers έχτισαν μία διαφορά 12 πόντων. Ένα τρίποντο πέτυχε ο Προκοπίου για τους Ι5, ενώ τρεις πόντους είχε και ο Καπώνης, για το 22-10 της πρώτης περιόδου.

Πιο ισορροπημένη ήταν η δεύτερη περίοδος του αγώνα. Οι δύο ομάδες το διασκέδασαν και αυτό φάνηκε! 13 πόντους είχαν τα αδέρφια Γεωργιόπουλοι για τους Ι5, ενώ για τους περσινούς φιναλίστ 8 είχε ο Λυκούδης για το τελικό 42-29 του δεκαλέπτου!

Στους 23 εκτοξεύτηκε η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τον «Λου» σε ονειρική βραδιά, οι χαβαλέδες δεν είχαν κανένα λόγο να αγχώνονται. Αντίθετα, οι Ι5 βλέποντας ότι το παιχνίδι είχε ξεφύγει προσπάθησαν να το χαρούν. Δύο καλάθια ακόμα έβαλε ο Καπώνης.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο. Τρία τρίποντα έβαλε ο πρόεδρος Ροκανάς για τους γηπεδούχους ενώ τρία καλάθια έβαλε ο εκρηκτικός Κολιόπουλος. Έτσι λοιπόν, οι Ι5 υπέστησαν ακόμα μία ήττα, η οποία βέβαια ήταν εντός προγράμματος. 3 καλάθια έχει ο Λευθεριώτης σε αυτό το τελευταίο 10λεπτο για τους φιλοξενούμενους!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ (3-9), 1 ασσίστ και 1 λάθος σε 22:26 λεπτά. Σούταρε 6/7 δίποντα (85,7%), 2/8 τρίποντα (25%) και 2/3 βολές (66,7%). Ο Σπύρος Καπώνης ξεχώρισε για τους ηττημένους με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ (6-1) και 4 κλεψίματα δίχως λάθος σε 23:05 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 5/16 δίποντα (31,2%) και 2/4 βολές (50%).

Σαν σύνολο, οι Havalakers έιχαν 21/34 δίποντα (61,8%), 9/41 τρίποντα (22%), 12/22 βολές (54,5%), 69 ριμπάουντ (18-51), 20 ασσίστ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες και 18 λάθη. Οι Ι5 είχαν 18/73 δίποντα (24,6%), 2/19 τρίποντα (10,5%), 6/15 βολές (40%), 49 ριμπάουντ (20-29), 7 ασσίστ, 15 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 18 λάθη.

Havalakers (Ροκανάς): Λεονάρδος 6, Παπαδόπουλος 20 (9 ριμπ), Λυκούδης 12 (19 ριμπ), Κυρσανίδης 6 (8 ριμπ), Σταμόπουλος 9 (10 ριμπ), Κωνσταντακόπουλος 1, Ροκανάς 12, Κολιόπουλος 12, Κάλος 3 (11 ριμπ).

Ι5 (Λιόλιος): Κουνάδης 4, Μπαρτζίλας 2, Γεωργόπουλος Θ. 10, Γεωργόπουλος Γ. 9, Προκοπίου 5, Αναστασόπουλος 1, Λευθεριώτης 5 (12 ριμπ), Αγγιούς (8 ριμπ), Καπώνης 12.

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα, η κλάση και ο χαβαλές των Havalakers!