22/05/2022
Orlando Tragics 25 13 20 15 - 73 -
Remal Madri 15 9 19 14 - 57 -

Δροσερή πεντάδα για τους Orlando Tragics!

Αν και κατέβηκαν με μια πεντάδα, οι Orlando Tragics κέρδισαν την εξάδα της Remal Madri με 73-57 για την δεύτερη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Summer Development League, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις τους.

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Orlando Tragics, καθώς με 7 πόντους του Αγγελιδάκη, 6 του Τσαμουρά, 6 του Μεϊντάνη και άλλους τόσους του Αλοΐζου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 25-15. Ο Μπουλαξής με 8 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τρίποντο είχε Δαβιδέλης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Μεϊντάνη και 4 του Κριαλάκου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 38-24. Δεν μπόρεσε η Remal Madri να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Ναυπλιώτη και τα δίποντα των Δαβιδέλη – Πίτσικου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Τραγικοί συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 8 πόντους του Κριαλάκου, 6 του Αγγελιδάκη και τρίποντο του Μεϊντάνη, ξέφυγαν στους 21, 51-30, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +15, 58-43. Την ομάδα του Δημητρίου κράτησαν όρθια στο τρίτο δεκάλεπτο οι 7 πόντοι του Μπουλαξή και οι 5 του Καμολίκη, ενώ 4 πρόσθεσε ο Ναυπλιώτης και ένα τρίποντο είχε Κουσιορής. Σκορ τρίτης περιόδου 58-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Orlando Tragics διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Μεϊντάνη, Αλοΐζο, Κριαλάκο, Τσαμουρά και Αγγελιδάκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 73-57. Για τα “Ρεμάλια” στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Δαβιδέλης, Καμολίκης και Πίτσικος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/21 βολές, 26/45 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/11 βολές, 16/34 δίποντα και 6/31 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Betsson mvp των Orlando Tragics ο Κριαλάκος με 14 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 5/9 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Remal Madri ο Καμολίκης με 10 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 4/6 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Orlando Tragics ( Μεϊντάνης): Αλοΐζος 13, Τσαμουράς 13, Μεϊντάνης 17 (2), Κριαλάκος 14, Αγγελιδάκης 16

Remal Madri (Δημητρίου): Δαβιδέλης 11 (3), Μπουλαξής 12 (1), Καμολίκης 10, Πίτσικος 4, Κουσιορής 10 (2), Ναυπλιώτης 10

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Orlando Tragics σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης!