24/04/2024
Indians 22 18 19 11 - 70 -
Golden Steak Warriors 18 19 15 10 - 62 -

Δροσεροί καλοκαιρινοί Indians!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Indians υποδέχθηκαν τους Golden Steak Warriors, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 70-62 και να ξεκινάνε με το δεξί στο Summer League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και από τις ομάδες, καθώς μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Εξαιρετικό ξεκίνημα από τον Μπαλτά με 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο έβαλε τους Indians σε θέση οδηγού με 22-18. Για τους φιλοξενούμενους ο Γιοβάς με 7 και ο Μητρόπουλος με 4 ήταν αυτοί κράτησαν κοντά στο σκορ της ομάδα τους.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους Warriors να ανεβάζουν ρυθμούς και να βρίσκουν ωραία καλάθια στον αιφνιδιασμό από τον Γιοβά. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τους γρήγορους 5 πόντους του Βασσάλου, με τους Indians να πηγαίνουν προηγούμενοι στους πάγκους τους με 40-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Indians μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με τους Καραγιαννίδη και Βασσάλο να δίνουν λύσεις επιθετικά, ανέβασαν την διαφορά πάνω από τους 10. Ο Γιοβάς για τους φιλοξενούμενους συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς με ακόμη 7 πόντους, για να ακολουθήσει στην συνέχεια ο Μπούτζης με 5, κάνοντας το 59-52 το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού το παιχνίδι έγινε πιο κλειστό, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την τελευταία τους προσπάθεια για την ανατροπή. Κοντά στο καλάθι ο Μητρόπουλος σημείωσε κάποιους πόντους, όμως οι γηπεδούχοι έλεγχαν την κατάσταση μέχρι το τέλος και έφυγαν με το ροζ φύλο αγώνα από το κλειστό επικρατώντας με 70-62, ξεκινώντας με το δεξί στο Summer League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καραγιαννίδης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιοβάς με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Indians (Μηνάς): Βασιλάκος 1, Βασσάλος 17, Κοσκίνας, Μητσάκος 6, Μπακάλης 4, Μπαλτάς 13, Πονηράκος 12, Πουλοκέφαλος 3, Καραγιαννίδης 14

Golden Steak Warriors (Γιοβάς): Pitic, Γιοβάς 22, Κατσούλης 7, Μακρής 6, Μητρόπουλος 9, Μπούτζης 11, Ντούσιας 1, Σαράντης 6, Τάλιας

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!