19/03/2024
Panzerakia 18 19 16 11 - 64 -
Beeranhas 17 10 9 6 - 42 -

Δυναμικό κλείσιμο και τώρα αρχίζουν τα… καλά για τα Panzerakia!

Με νίκη άφησαν πίσω τους τη κανονική διάρκεια της Development 2 League τα Panzerakia που κατάφεραν να επικρατήσουν με 64-42 επί των Beeranhas. Έτσι αμφότερες οι ομάδες στρέφουν πλέον τη προσοχή τους στις μάχες που έρχονται στα Playoffs, εκεί όπου τα Beeranhas (13-13) θα αντιμετωπίσουν τους AlsoupoLions, ενώ τα Panzerakia (16-10) θα πρέπει να περιμένουν να ολοκληρωθεί η τελευταία αγωνιστική για να μάθουν τον αντίπαλό τους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με τον Κατσιγιάννη να βάζει μπροστά τους γηπεδούχους με 5-4. Ο Κωνσταντιλιέρης έδωσε την απαραίτητη ώθηση από τη στιγμή που ήρθε από το πάγκο και έτσι βοήθησε αρκετά ώστε τα Panzerakia να φτάσουν στο 13-4. Κουγιεντάκης και Χαραλαμπάκης έφεραν μία… βροχή τριπόντων και το σκορ πήγε στο 16-10, ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου τα Beeranhas κατάφεραν να πλησιάσουν στο πόντο, με το σκορ να δείχνει 18-17.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου τα Beeranhas πέρασαν μπροστά με τον Μπαλατσούκα (18-19), αλλά δεν χάρηκαν για πολύ το προβάδισμά τους. Μωραΐτης, Κατσιγιάννης και Φανουργιάκης έβγαλαν αντίδραση και έτσι τα Panzerakia πήγαν στο 26-20. Οι γηπεδούχοι είχαν πιάσει καλό ρυθμό και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια νούμερα, με τον Πολυχρονόπουλο, που ήταν από τους πιο παραγωγικούς παίκτες εκείνο το διάστημα, να σκοράρει για το 32-20. Αναγνωστόπουλος και Χαϊδάκης έδωσαν «ανάσα» στην ομάδα τους, αλλά τα Panzerakia κράτησαν το υπέρ τους +10(37-27) στο ημίχρονο.

Ο Πολυχρονόπουλος συνέχισε να είναι καλός μπροστά και πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, ενώ και ο Μωραΐτης έδωσε λύσεις από μακριά για το 45-33. Η «σκυτάλη» στην επίθεση των γηπεδούχων πέρασε στα χέρια του Φανουργιάκη στη συνέχεια και το σκορ ξέφυγε κάπως έτσι στο 51-36. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως δεν μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους και έμειναν αρκετά πίσω, μιας και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 53-36.

Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου (64-38), εκεί που τα Beeranhas είδαν το ματς να στραβώνει κι άλλο, καθώς ο Μίχιλης έφυγε τραυματίας από το παρκέ. Το μυαλό τους πλέον βρισκόταν στο συμπαίκτη τους, αφού ακολουθούν κρίσιμα παιχνίδια στα οποία η ομάδα τον χρειάζεται, ενώ τα Panzerakia από την άλλη απλώς έκαναν μία καλή διαχείριση στα τελευταία λεπτά. Το παιχνίδι έφτανε προς το τέλος του χωρίς κάτι το αξιόλογο και έτσι το τελικό σκορ έγραψε 64-42.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Κωνσταντιλιέρης με 11 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ. Από τα Beeranhas ξεχώρισε ο Χρήστος Κύρκος με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Panzerakia (Χριστόπουλος): Κατσιγιάννης 13(9ρ.), Κωνσταντιλιέρης 11(10ρ.), Μωραΐτης 10(4ρ.), Πάγκαλος Ε., Πολυχρονόπουλος 9(3ρ.), Φανουργιάκης 12(13ρ.), Χαραλαμπάκης 9(7ρ.)

Beeranhas (Χαϊδάκης): Αναγνωστόπουλος 2(2ρ.), Κουγιεντάκης 3(5ρ.), Κύρκος 13(14ρ.), Μίχιλης 5(4ρ.), Μιχαηλίδης 2(5ρ.), Μπαλατσούκας 5(5ρ.), Σταμάτης 3(5ρ.), Χαϊδάκης 9(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Η καλή και σοβαρή εικόνα που παρουσίασαν τα Panzerakia!