26/04/2024
Pistachios 16 20 11 14 - 61 -
Proboraptors 18 9 17 11 - 56 -

Δυναμικό ξεκίνημα για τους Pistachios!

Την δεύτερη τους νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις πραγματοποίησαν οι Pistachios καθώς επικράτησαν δύσκολα στην Basketaki Arena των Proboraptors.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να είναι άκρως παραγωγικές και τους Proboraptors να προηγούνται με 16-18 χάρη στα δίποντα του Αβούρη και τα τρίποντα του Κατσιμίχα. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κυριαρχία του Πανταζή στο ζωγραφιστό και το μακρινό σουτ του Κοντογιάννη και δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Pistachios έβγαλαν αντίδραση. Με την ενεργοποίηση του Κανελλόπουλου και τις σημαντικές αλήθειες των Τσίτουρα και Σαραντόπουλου προηγήθηκαν με 36-27 και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι που πήραν σκορ κυρίως από τον Αβούρη, έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Με πολυφωνία στην επίθεση και την ψυχολογία με το μέρος τους, οι Pistachios "έχτισαν" διψήφια διαφορά στην επανάληψη και έδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση. Οι Proboraptors "χτύπησαν" στα τελευταία λεπτά από την περιφέρεια με τους Κατσιμίχα και Βαλέντζη, μείωσαν σε 47-44 και μπήκαν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Pistachios άντεξαν στο επιθετικό ξέσπασμα των αντιπάλων, έκαναν άψογη διαχείριση, πήραν τα ριμπάουντ σε καίρια σημεία της αναμέτρησης και πήραν δίκαια τη νίκη με 61-55. Το... επιθετικό ξέσπασμα του Αβούρη δεν ήταν αρκετό για τους Proboraptors που παρουσίασαν αρκετά νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πανταζής με double double και 17 πόντους (7/15 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/5 βολές, 14 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αβούρης με 18 πόντους (9/17 δίποντα, 0/1 τρίποντο).

Pistachios (Κοντογιάννης): Κανελλόπουλος 11, Κοντογιάννης 11 (3) , Πανταζής 17, Παπαγεωργίου, Σαραντόπουλος 15 (1), Τσίτουρας 7

Proboraptors (Βαλέντζης): Αβούρης 18, Βαλέντζης 10 (3), Βασιλείου 2, Κατσιμίχας 10 (2), Κουνενιδάκης 5, Πλέσσας, Τραϊφόρος 11 (2)

Τι μας άρεσε: Η υπομονή που έδειξαν στο παιχνίδι τους οι γηπεδούχοι όταν είδαν τον αντίπαλο να επιστρέφει δυναμικά.