01/03/2024
All Blacks 13 11 12 12 - 48 -
Panzerakia 13 10 18 14 - 55 -

Επίδειξη δύναμης από τα Panzerakia!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστό της Ζωφριάς, οι All Blacks υποδέχθηκαν τα Panzerakia, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και να παίρνουν την νίκη με 48-55.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εξίσου καλά και για τις δύο ομάδες, καθώς μπήκαν με όρεξη στο παρκέ για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ με τον εξαιρετικό Σαμαρτζή (5π), ο οποίος έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή μέρα, ενώ για τα Panzerakia βρήκε λύσεις επιθετικά ο Πολυχρονόπουλος με διεισδύσεις, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 13-13.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να καταφέρει να ξεφύγει. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ από τον Κατσιγιάννη (6π), ο οποίος ήταν ιδιαίτερα εύστοχος από σουτ μέσης απόστασης. Στην συνέχεια οι All Blacks ήταν λίγο καλύτεροι, με τον Σαμαρτζή να δίνει λύσεις από μακριά και να βάζει μπροστά με 24-23 την ομάδα του στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο coach Χριστόπουλος φαίνεται να έδωσε σωστές οδηγίες στους παίχτες του στην ανάπαυλα, καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να κυριαρχήσουν στο παρκέ. Εξαιρετικός για ακόμη μια περίοδο ο Κατσιγιάννης με 8 πόντους έδωσε μια διαφορά 6 πόντων στην ομάδα του. Για τους γηπεδούχους ανέβασε ρυθμούς ο Χερβατίδης και με 5 κρίσιμους πόντους κράτησε τους All Blacks κοντά στο σκορ.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι All Blacks έκαναν αξιότιμη προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι με Χερβατίδη και Σαμαρτζή, όμως η δουλειά είχε γίνει για τα Panzerakia, με τους Πολυχρονόπουλο και Κατσιγιάννη να ολοκληρώνουν μια εκπληκτική εμφάνιση, με την ομάδα του Χριστόπουλου να παίρνει σπουδαία νίκη με 48-55.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πολυχρονόπουλος με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σαμαρτζής με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

All Blacks (Σαμαρτζής): Καλλιώρας 2, Μπαλτατσίδης 2, Μπούρος 3, Σαμαρτζής 21, Σπυρόπουλος 5, Τσαλουκίδης 2, Τσαμάλης 4, Χαρβατίδης 9

Panzerakia (Χριστόπουλος): Γκανής, Καλιακούδας 2, Κατσιγιάννης 16, Πάγκαλος 3, Ε. Πάγκαλος 4, Πάλλας 7, Παπαδόπουλος 1, Πολυχρονόπουλος 17, Φανουργιάκης 5

Τι μας άρεσε: Οι πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα!