49
D.Y. 11 14 15 9 - 49 -
Αμφιδέξιοι 16 8 8 12 - 44 -

Δυνατό ματς με νικητές τους DY!

Την Κυριακή το βράδυ, 23 Φεβρουαρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, σε ένα αρκετά δυνατό ματς για τον πρώτο όμιλο της Μaster , οι DY ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και επικράτησαν με 49 – 44 των Αμφιδέξιων.
Πολύ δυνατά μπήκαν στο ματς οι Αμφιδέξιοι και με Μπάρα, Κοντορή να πετυχαίνουν από 4 πόντους και 3 του Κανελλοπούλου προηγήθηκαν με 2 – 11 των DY που πέτυχαν δίποντο με τον Κερασίδη. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι φάνηκαν να ισορροπούν το ματς με Αγαδάκο, Νικολάου και Ρεντζεπέρη να σκοράρουν, ενώ για τους φιλοξενούμενους τρίποντο του Μακρή και δίποντο του Κοντορή τους κρατούσαν μπροστά με 11 – 16.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι DY πλησίασαν με Κουσάση, Παπαδόπουλο και τρίποντο του Αγαδάκου,ενώ οι φιλοξενούμενοι με Κοντορή, Μακρή, Κανελλόπουλο και Μπάρα είχαν προβάδισμα με 18 – 24. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με 4 πόντους του Αγαδάκου και τρίποντο του Κερασίδη πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 25 – 24.
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους DY να μπαίνουν αφιονισμένοι στον αγωνιστικό χώρο. Με 5 πόντους του Ρεντζεπέρη και τρίποντα από Κουσάση(2) και Κερασίδη ανέβασαν την διαφορά στους 14(38 – 24). Οι Αμφιδέξιοι έτρεξαν στη συνέχεια σερί 2 – 8 με Κοντορή και Δεμέστιχα να πετυχαίνουν από 4 πόντους και μείωσαν 40 – 32.
Στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου οι DY πέτυχαν μόνο ένα τρίποντο με τον Κερασίδη, με αποτέλεσμα οι Αμφιδέξιοι με 5 πόντους του Κανελλόπουλου και βοήθειες από Κλάδη και Μακρή να μειώσουν σε 43 – 40. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με τον Αγαδάκο να δίνει τρομερές μάχες κάτω από τα καλάθια, έβρισκαν λύσεις με Ρεντζεπέρη και βολές του Κουσάση, για να απαντήσουν άμεσα Μπάρας με δύο βολές και Δεμέστιχας (47 – 44). Το τελικό 49 – 44 διαμορφώθηκε με δύο βολές του Κερασίδη λίγο πριν από τη λήξη του αγώνα.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ηλίας Ρεντζεπέρης με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Κοντορής με 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι DY είχαν 12/40 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 4/9 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.
Οι Αμφιδέξιοι είχαν 17 των 47 δίποντα, 1/18 τρίποντα, 7/16 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.
DY(Κερασίδης): Νικολάου 3, Κερασίδης 13(8ρ.), Παπαδόπουλος 2, Δημητράκης, Αγαδάκος 9 (8ρ.), Ρεντζεπέρης 10 (8ρ.), Φατούρος (6 ρ.), Κουσάσης 12(8ρ.).
Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας):Κανελλόπουλος 10 (7ρ.), Κλάδης 1 (3ας.), Στουρνάρας, Δεμέστιχας 6, Μπάρας 8(7ρ.), Κοντορής 12 (15ρ.), Μακρής 7 (7ρ.).
Τι μας άρεσε: Η μπασκετική ένταση που είχε ο αγώνας.