16/04/2022
Sun City Spurs 21 19 20 9 - 69 -
Μίνωες 11 19 16 10 - 56 -

Δυνατό τεστ εν όψει playoff για τους Spurs!

Το 20ο ροζ φύλλο αγώνα στον έκτο όμιλο της D2-League πήραν χθες στον Κολωνό οι Sun City Spurs, καθώς για την 20η αγωνιστική κέρδισαν τους μαχητικούς και δυνατούς Μίνωες με 69-56 , με τις δύο ομάδες να αφήνουν καλές εντυπώσεις όσον αφορά την μάχη που θα δώσουν στα playoff πρωταθλήματος και ανόδου, αντίστοιχα.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Sun City Spurs στο παιχνίδι, αφού με δύο τρίποντα του Μιχαλόπουλου, 5 πόντους του Θεοδωρακόπουλου, 4 του Μαγγωνάκη και 4 του Μπόζα, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 21-11. Ο Παγώνας με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Παπαστάμος και Δημόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να οδηγούν το ματς, έφτασαν μέχρι και στο +14, 38-24, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια διατηρώντας το +10 του πρώτου δεκαλέπτου, 40-30, μετά από 9 πόντους του Μαγγωνάκη, 5 του Μελισσάρη και τριποντάκι του Θεοδωρακόπουλου. Τους Μίνωες κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Παγώνας με τους 11 πόντους που πέτυχε, ενώ 4 είχε ο Δημόπουλος και 3 ο Μπαχάς.

Με ακόμη τρεις τρίποντες βόμβες του Μιχαλόπουλου, 6 πόντους του Μαγγωνάκη και νέο τρίποντο του Θεοδωρακόπουλου, τα Σπιρούνια ξέφυγαν δύο φορές στους 17, 49-32 & 60-43, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +14, 60-46. Ο Παγώνας έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, πετυχαίνοντας ακόμη 8 πόντους, με τους Κυριακόπουλο και Δημόπουλο να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας, χωρίς όμως να είναι αρκετό στους φιλοξενούμενους, ώστε να πλησιάσουν τον αντίπαλο. Σκορ τρίτης περιόδου 60-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Sun City Spurs, αν και δέχθηκαν μια παρατεταμένη πίεση από τον αντίπαλο, διατήρησαν την ηρεμία τους και με δράστες στην επίθεση τους Μαγγωνάκη, Αργυρόπουλο και Μελισσάρη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 69-56! Προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά οι Μίνωες να γυρίσουν το ματς, μειώνοντας μέχρι και στους 7, 62-55, ωστόσο τελικά δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Παγώνα, Βλάχου και Γιαννακόπουλου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/29 βολές, 13/33 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/22 βολές, 17/47 δίποντα και 3/28 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Betsson mvp των Sun City Spurs ο Μαγγωνάκης με 25 πόντους (double-double), έχοντας 8/12 βολές, 7/13 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Μινώων ο Παγώνας με 29 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 9/13 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Sun City Spurs (Κουκούλης): Γιουλούντας 2, Μιχαλόπουλος 17 (5), Μαγγωνάκης 25 (1), Θεοδωρακόπουλος 8 (2), Μπόζας 4, Μελισσάρης 12 (1), Φώτος, Αργυρόπουλος 1

Μίνωες (Παπαστάμος): Γιαννακόπουλος 2, Βλάχος 4, Χαϊδάκης, Παπαστάμος 4, Κυριακόπουλος 4 (1), Μπαχάς 3, Δημόπουλος 10, Παγώνας 29 (2), Αλεξόπουλος

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τον μαέστρο Γιάννη Κουκούλη!